Budownictwo energooszczędne i pasywne to nie tylko chwilowy trend czy przelotna moda na bycie eko. Nieustanne podwyżki cen energii wymuszają podążanie za ekologicznymi rozwiązaniami, które nie tylko ograniczą stałe wydatki związane z utrzymaniem budynków, ale poprawią komfort codziennego życia. Dom zeroenergetyczny jest ucieleśnieniem takich dążeń. Nowoczesny zeroenergetyczny dom to przykład synergii ekologii, wygody i niezależności. Czym cechuje się taki budynek i co odróżnia go od projektu pasywnego?
Dom zeroenergetyczny – co to jest za budynek?
Domy określane jako zeroenergetyczne są budynkami mieszkalnymi, które nie wymagają zasilania energią z zewnątrz. Takie obiekty nie emitują CO2 do atmosfery, a potrzebną sobie energię produkują samodzielnie ze słońca i wiatru. Dom zeroenergetyczny dodatkowo magazynuje wodę deszczową i oczyszcza tę zużytą, by można ją było ponownie wykorzystać. Budynek tego typu można nazwać domem autonomicznym, zdolnym do działania bez dostępu do mediów i wody z publicznych sieci. Nazewnictwo związane z niezależnym budownictwem zahacza o technologię pasywną, ale dom pasywny a zeroenergetyczny różnią się od siebie stopniem zaawansowania. Idea zeroenergetycznego budownictwa jeszcze jakiś czas temu ograniczała się jedynie do sfery marzeń. Dziś natomiast te futurystyczne wizje stały się całkowicie realne.
Dom pasywny a zeroenergetyczny – na czym polega różnica?
Koncepcja domów zeroenergetycznych jest nader często mylona z domami pasywnymi i nic dziwnego – te technologie są stosunkowo nowe, a przy tym bardzo do siebie podobne, więc nie dziwi fakt, że detale nie są uchwytne na pierwszy rzut… ucha. Dom pasywny a zeroenergetyczny – co je różni?
- Pasywny dom to budynek mieszkalny o ograniczonym zapotrzebowaniu na energię z zewnątrz wynoszącym maksymalnie 15 kWh/m2/rok.
- Dom zeroenergetyczny wykazuje zapotrzebowanie na zewnętrzną energię równe 0.
Budownictwo zeroenergetyczne jest bardzo zbliżone do pasywnego, ale zdecydowanie bardziej zaawansowane, a wykorzystane w nim rozwiązania pozwalają nie tyle ograniczyć zużycie energii, ile całkowicie wyeliminować potrzebę czerpania jej z zewnątrz z korzyścią dla domowego budżetu i planety.
Zeroenergetyczny dom – niższe rachunki, większy komfort
Domy z zerowym zapotrzebowaniem na energię są w Polsce nadal nowością, ale wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach będzie ich powstawało coraz więcej. Eksperci spekulują, że nadchodząca dekada upłynie pod znakiem rozwoju zeroenergetyczności i autonomiczności.
Niewątpliwie w najbliższych latach wymogi budowlane staną się jeszcze bardziej restrykcyjne, a branża skupi się maksymalnie na rozwiązaniach minimalizujących wykorzystanie energii, nie tylko w kontekście procesów produkcji materiałów budowlanych, ale też w całym cyklu ich życia. Celem będzie również optymalizacja zużycia energii i co za tym idzie, zmniejszenie wykorzystania nieodnawialnych surowców naturalnych. Idealnym przykładem są tu ciepłe okna, które z nawiązką wyprzedzają Wymagania Techniczne 2021.
Zeroenergetyczne budownictwo jest naszą przyszłością. W perspektywie najbliższych lat w Polsce zacznie się pojawiać coraz więcej takich obiektów, a zapotrzebowanie na energooszczędne rozwiązania – w tym nowoczesną stolarkę otworową, np. aluminiowe okno LUXE, i materiały izolacyjne – nie tylko wzrośnie, ale też ulegnie przeobrażeniu pod względem wymogów w zakresie energooszczędności – mówi Jarosław Prywałko, ekspert OknoPlus.
Rozwiązania zastosowane w pasywnym budownictwie
Konstrukcja zeroenergetycznego domu w każdym przypadku jest inna i zależy to w dużej mierze od lokalizacji danego budynku. Zastosowane zabiegi architektoniczne, użyte produkty i technologie będą się różniły w zależności od takich zmiennych jak warunki atmosferyczne, obecność wód gruntowych i powierzchniowych, nasłonecznienie terenu, siła wiatru, a nawet drzewostan. Autonomiczne budynki mogą wyglądać bardzo różnie, ale każdy dom zeroenergetyczny łączy jedno: zastosowanie nowoczesnych energooszczędnych materiałów i technologii.
Zeroenergetyczny dom wykorzystuje materiały budowlane zatrzymujące wewnątrz więcej ciepła, instalacje fotowoltaiczne, ogrzewanie pompą ciepła, panele solarne, turbiny wiatrowe, magazyny wody opadowej, ekologiczne oczyszczalnie ścieków, nowoczesne okna i drzwi zewnętrzne pasywne oraz wiele innych rozwiązań, które uniezależniają mieszkańców w kontekście energetycznym.
W budynkach zeroenergetycznych zastosowanie mają m.in. wieloszybowe okna zatrzymujące więcej energii cieplnej. W ofercie marki OknoPlus produktami spełniającymi wymogi pasywnego i zeroenergetycznego budownictwa jest cała kolekcja Reveal – również nasze nowości tj. okna Reval Loft oraz okna Reveal Unique oraz luksusowe modele LUXE cechujące się bardzo niskimi współczynnikami przenikania ciepła – podkreśla ekspert.
W domach zeroenergetycznych zastosowanie mają inteligentne technologie optymalizujące zużycie prądu. Domeną takiego budownictwa jest możliwość czerpania energii cieplnej ze słońca zimą i ograniczenie nagrzewania się wnętrz latem. Niektóre rozwiązania można zaprogramować, np. zamykanie i otwieranie rolet zewnętrznych, godziny działania sprzętów AGD i sposób funkcjonowania oświetlenia.
Rozwiązania zastosowane w domach zeroemisyjnych i zeroenergetycznych oczywiście umożliwiają nie tylko uniezależnienie ich od dostaw energii z zewnątrz, ale też zapewnienie mieszkańcom maksymalnego komfortu i możliwości dopasowania sposobu działania budynków do indywidualnych potrzeb.