W dobie szalonego wzrostu cen energii coraz częściej poszukujemy wszelkich możliwych metod oszczędności. Jedną z podstawowych jest z pewnością poprawa efektywności energetycznej naszych domów. Redukcja strat cieplnych, a co za tym idzie – także wydatków, które na co dzień musimy ponosić na ogrzanie budynków, powinna stać się priorytetem. Warto więc przyjrzeć się elementom budowlanym, które owe straty generują. Stare okna i drzwi, pozostawiające wiele do życzenia pod kątem izolacji termicznej przegrody, mało efektywne źródła ciepła… Szacuje się, że ponad połowa domów jednorodzinnych w Polsce wymaga natychmiastowej termomodernizacji. Z takim przedsięwzięciem wiążą się jednak niebagatelne koszty. I tu z pomocą przychodzi program Czyste Powietrze, którego głównym założeniem jest finansowe wsparcie działań zmierzających ku zwiększeniu energooszczędności budynków. Zatem, jakie okna do programu Czyste Powietrze wybrać?
Podstawy programu Czyste Powietrze 2023
Rządowy program dofinansowania prac modernizacyjnych jest skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, którzy mogą uzyskać zależne od dochodów i zakresu prac dopłaty między innymi do modernizacji instalacji ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, zakupu i montażu kolektorów słonecznych i systemów fotowoltaiki, ale przede wszystkim – ocieplenia i uszczelnienia domów, w tym wymiany stolarki otworowej, czyli drzwi, bram garażowych oraz okien.
Czyste Powietrze a okna – jakie są wymagania?
Wymagania Warunków Technicznych 2021 określają maksymalną wysokość współczynnika przenikania ciepła (U) dla stolarki otworowej na 0,9 W/m2K.
– To wartość absolutnie nieosiągalna w przypadku starszych budynków, dlatego myśląc o termomodernizacji powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę okna. Doskonałe parametry okien do programu Czyste Powietrze sprawią, że wzrośnie efektywność energetyczna całego domu – nie tylko przez zapobieganie stratom cieplnym, lecz także dzięki jednoczesnemu dogrzaniu i doświetleniu pomieszczeń, co szybko znajdzie odbicie w mniejszych rachunkach – mówi Anna Franczyk, ekspert OknoPlus.
Jakie okna do programu Czyste Powietrze wybrać?
Biorąc pod uwagę, że stolarka okienna może odpowiadać za nawet 40% strat cieplnych całego domu, z pewnością nie mogą być to produkty byle jakie. Okna do programu Czyste Powietrze 2023 oferowane przez OknoPlus z zapasem wypełniają normy WT 2021.
– Dotyczy to zarówno okien aluminiowych, jak i plastikowych. Dla przykładu, okno PCV Morlite ma Uw wynoszący 0,7 W/m2K. Równie imponującą wartość współczynnika przenikania ciepła uzyskaliśmy konstruując okno energooszczędne Reveal, ale to nie wszystkie produkowane przez nas okna spełniające wymogi programu Czyste Powietrze – zaznacza Anna Franczyk.
Możliwości wyboru są więc bardzo szerokie, lecz można z dużą pewnością stwierdzić, że już sama wymiana okien jest dobrym początkiem drogi do kompleksowej termomodernizacji domu i oszczędności energii oraz zmniejszenia wydatków na ogrzewanie.
Zysk dla ludzi, ulga dla środowiska
Program Czyste Powietrze to jednak nie tylko nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych dofinansowania, podniesienie komfortu życia i oszczędności finansowe właścicieli domów. Idea jego stworzenia wpisuje się bowiem w coraz powszechniej widoczny światowy trend proekologiczny. Otwarcie drzwi do zakrojonej na szeroką skalę modernizacji budynków mieszkalnych stanowi równocześnie zachętę do zredukowania indywidualnego wpływu każdego człowieka na środowisko naturalne. Globalne dążenie do zmniejszenia śladu węglowego, oszczędzanie kurczących się zapasów paliw, czy wreszcie walka z zanieczyszczeniem powietrza powodują wzrost zainteresowania rozwiązaniami energooszczędnymi i pasywnymi.
Podejmując decyzję, jakie okna do programu Czyste Powietrze wybrać, możemy stać się częścią nurtu eko, połączyć przyjemne ciepło domowego wnętrza i niższe koszty eksploatacji budynków z pożytecznym – dbałością o dobrostan całej planety w trosce nie tylko o „dzisiaj”, ale i o „jutro”, tak dla siebie samych, jak i naszych bliskich.
BOX: https://www.oknoplus.com.pl/warto-przeczytac/eko-dom-jak-wazne-sa-w-nim-okna/