Całoszklane ściany to absolutny must have nowoczesnego projektu – zwłaszcza, gdy naszą inspiracją są domy typu stodoła. Szklenie sięgające od podłogi aż po dach to nie tylko designerskie dopełnienie fasady, ale doskonały sposób na wykorzystanie tak cennego, naturalnego światła. Promienie słoneczne wpadające przez takie okno doskonale dogrzewają pomieszczenia, rozświetlają aranżację, nie wspominając już o zapewnieniu ładnego widoku. Korzyści z zastosowania takich rozwiązań są niepodważalne, ale jakie okna szczytowe na poddaszu lub na ścianie frontowej zamontować, żeby budynek tylko na nich zyskał? Ile trzeba zapłacić za okna szczytowe na poddaszu? Cena będzie zależna od kilku zmiennych – w tym tak niezwykle ważnych parametrów stolarki.
Co to jest okno szczytowe?
Duże okna szczytowe, będące elementem architektonicznym o szczególnym znaczeniu dla estetyki i funkcjonalności budynków, stanowią wyjątkowe rozwiązanie projektowe, które łączy w sobie zarówno walory estetyczne, jak i praktyczne. Montowane w ścianie prostopadłej do kalenicy dachu, znajdą swoje zastosowanie zarówno w domach parterowych, jak i piętrowych.
Montaż okna szczytowego na poddaszu czy ścianie frontowej ma na celu przede wszystkim doświetlenie wnętrz, a to przekłada się na wiele korzyści dla domowników. Większa ilość naturalnego światła słonecznego poprawia nie tylko nasze samopoczucie, ale też koncentrację oraz wydajność. W jasnych pomieszczeniach łatwiej się pracuje i przyjemniej spędza czas, a przy tym można oszczędzać na oświetleniu i z powodzeniem uprawiać domowe rośliny. Im większe okna do domu typu stodoła, tym lepiej dla nas i dla wyglądu pomieszczeń.
Jakie okna szczytowe na poddasze wybrać? Materiał ma znaczenie
Biorąc pod uwagę, że ściana szczytowa narażona jest na wysokie obciążenia, zarówno te wynikające z ciężaru konstrukcji, jak i zewnętrznych czynników takich jak silny wiatr czy opady śniegu, najlepiej postawić na nowoczesne okna elewacyjne wykonane z aluminium. Duże okna szczytowe ALU charakteryzują się wysoką wytrzymałością przy jednocześnie niskiej masie, co pozwala na konstruowanie bezpiecznych, ale i lekkich elementów budynku. Dodatkowo, materiał ten wykazuje doskonałą odporność na korozję, co jest niezwykle ważne w kontekście długoterminowej trwałości i minimalizacji potrzeby konserwacji. Nie bez znaczenia jest również aspekt estetyczny – aluminium może być wykończone w różnorodny sposób, oferując szeroki wachlarz kolorów i faktur, czego doskonałym przykładem są okna Reveal. Pozwala to na łatwe wpasowanie ściany szczytowej w ogólną koncepcję architektoniczną budynku.
Uw okien szczytowych – jakie są wymogi?
Bez względu na materiał wykonania wybranych okien szczytowych na poddasze lub front, należy zwrócić uwagę na parametry izolacyjności termicznej. O energooszczędności wybranego modelu informuje współczynnik przenikania ciepła Uw. Według Warunków Technicznych 2021 Uw >okien do domu nie może być wyższy niż 0,9 W/m2K, ale warto pójść o krok dalej i wybrać produkty wyprzedzające te wymagania, np. energooszczędne okna aluminiowe Reveal Unique lub Morlite o Uw = 0,7 W/m2K.
Ile kosztują okna szczytowe? Cena a jakość i materiał wykonania
Ceny okien zależą od materiału konstrukcyjnego, wielkości i parametrów technicznych wybranych produktów. Ile trzeba zapłacić za okna szczytowe? Cena modeli premium zawsze jest nieco wyższa od cen standardowych rozwiązań, ale ta inwestycja bez wątpienia zwróci się z nawiązką. Ile kosztują teraz okna szczytowe na poddasze? Cenę poszczególnych propozycji można sprawdzić u autoryzowanych dealerów marki OknoPlus.
Jaki kształt okien szczytowych wybrać?
W ścianach szczytowych zastosowanie mogą mieć okna trójkątne i trapezowe.
Trójkątne modele spotyka się najczęściej w jednorodzinnych budynkach z dwuspadowymi dachami. W takich obiektach na parterze szczytowej ściany zastosowanie mogą mieć też kwadratowe lub prostokątne okna o takiej samej szerokości, co szczytowe, dzięki czemu ściana zyskuje spójny wygląd. Duże okna szczytowe w kształcie trapezu poleca się szczególnie do domów typu stodoła oraz do wnętrz w stylu alpejskim.
We współczesnej architekturze a najrzadziej spotyka się okna okrągłe i półokrągłe.
Odpowiednio zaprojektowany budynek może stać się nie tylko miejscem mieszkania, ale prawdziwym azylem, w którym nowoczesność splata się z naturą, zapewniając mieszkańcom niezrównane doznania estetyczne oraz wyjątkowy komfort życia. Czym powinien się charakteryzować dom przeszklony? To wyjątkowa koncepcja architektoniczna, która łączy w sobie elegancję i harmonię z otaczającym go krajobrazem. Kluczowym elementem takiego budynku są, oczywiście, duże okna szczytowe, które gwarantują obfitość światła dziennego. Dzięki temu mieszkańcy mogą cieszyć się niezakłóconym widokiem na otaczający ich świat, niezależnie od pory roku.