Chalet styl

| 19 października 2023 |

Większość z nas na różnych etapach życia poszukuje rodzinnego ciepła, poczucia bezpieczeństwa, swojego ulubionego miejsca w przestrzeni. Podczas gdy jedni wybiorą nowoczesny, dość surowy i nieco zdystansowany wystrój domu czy mieszkania, inni mogą zdecydować się na egzotyczne aranżacje w stylu balijskim czy równie zachwycający świeżością styl alpejski. Wnętrza przepełnione ciepłem, przytulne, swojskie i bezpieczne z pewnością wielu z nas oczarują swoim naturalnym wdziękiem i pozostaną na dłużej w naszych czterech ścianach. Aura górskiej chaty pozwala domownikom odpowiednio się zrelaksować i pomaga docenić to, co najważniejsze – rodzinne więzi, bliskość natury i spokojny rytm codzienności. Dom w stylu chalet może nawet okazać się wyborem na całe życie, więc warto poznać jego walory i swobodnie zanurzyć się w błogiej atmosferze rodem z alpejskiego zbocza.

Czym jest styl alpejski wnętrza?

Styl chalet, inaczej styl alpejski wnętrza wywodzi się z górskich kurortów charakterystycznych dla przepięknych terenów Szwajcarii oraz Francji. Jak w kilku prostych słowach opisać tę niesamowitą atmosferę? Wystarczy wyobrazić sobie, że za oknem drewnianej chaty hula mroźny, silny wiatr, ośnieżone szczyty gór wznoszą się majestatycznie w oddali, powoli zapada zimowy zmrok, a my relaksujemy się w ciepłej, bezpiecznej przestrzeni bez obaw, że złowroga natura zburzy nasz spokój. Styl alpejski wnętrza to kreatywna odpowiedź na groźne zjawiska przyrody, pozwala lepiej przetrwać długie, zimne wieczory i odnaleźć przytulność oraz wytchnienie w cichych czterech kątach. Przestrzeń pozbawiona wyszukanych ozdób urzeka miękką prostotą oraz domowym ciepłem, a przede wszystkim przekonuje solidnością rozwiązań. Podobnie jak estetyka modern cave opiera się bowiem na sile naturalnych materiałów, umiejętnie zapraszając świat przyrody do współtworzenia niezwykłej aranżacji z zachowaniem wszystkim zasad bezpieczeństwa i wydobywaniem głębi z wystroju.

Dom w stylu chalet czy styl chalet w mieszkaniu?

Wydaje się, że styl alpejski wnętrza najlepiej odnajdzie się w domu jednorodzinnym. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, żeby styl chalet zagościł także w mieszkaniu w kamienicy czy w bloku. Tak samo, jak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zatrzymać wspomnienie lata i niezależnie od pory roku pielęgnować styl prowansalski w swoich czterech ścianach. Wszystko zależy od wyobraźni, zaangażowania oraz zdolności aranżacyjnych domowników. Trzeba zręcznie kierować się i sercem, i rozumem, aby móc triumfalnie zamieszkać w górskiej, zimowej chatce nawet w samym środku … miasta!

Styl chalet, czyli jak cieszyć się codziennością w jasnych barwach?

Komponując wystrój wnętrza, musimy wykazać się twórczym podejściem, otwartością oraz entuzjazmem, bo dzięki temu dekorowanie pomieszczeń sprawi nam radość i pozwoli dobrze spędzić czas w odświeżonej przestrzeni. Żeby jak najlepiej zaaranżować dom w stylu chalet musimy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór kolorów. Przyjemny, ciepły beż odgrywa główną rolę w aranżacji, a jego znakomitym dopełnieniem będzie brąz w różnych odcieniach oraz biel, najlepiej złamana. Warto również sięgnąć po energetyczną zieleń, która harmonijnie przywoła niepowtarzalny czar świerkowego boru lub leśnej wiosennej polany. Z jasnymi ścianami i dodatkami zieleni doskonale współgra drewniana podłoga oraz trwałe i szczelne okna drewnopodobne, które występują w wersji ALU lub PVC, czyli są wytrzymałe, ciepłe i eleganckie. A jeśli zamarzy nam się mocniejszy akcent kolorystyczny, nieco bardziej drapieżny, możemy śmiało sięgnąć po dodatki w barwie viva magenta – skrzynki czy doniczki na drewnianym parapecie lub wazon na stoliku, bo w każdym kreatywnym wystroju najważniejsza jest pozytywna dawka energii!

Jak efektywnie i efektownie rozjaśnić dom w stylu chalet?

Jak sprawić, żeby nawet w czasie najbardziej „zgaszonych” miesięcy móc pielęgnować w sobie wewnętrzną jasność? Odpowiedź na pytanie jak rozjaśnić ciemny pokój jest całkiem prosta. Wystarczy zadbać o właściwy, nieskrępowany dopływ naturalnego światła, które doskonale poprawia nastrój i ożywczo wpływa na wystrój wnętrza. Wybierając wielkogabarytowe przeszklenie, nie tylko optycznie powiększamy przestrzeń, ale przede wszystkim otwieramy ją na kojące dary natury, a co za tym idzie czerpiemy z tego faktu same korzyści! Słońce i zieleń malują niezwykle relaksujące wiosenne i letnie pejzaże, a jesienią i zimą zyskujemy dodatkową porcję drogocennego światła oraz darmowego ciepła. Jeśli zamontujemy designerskie okno Morlite z wąskim profilem od strony południowej – zyskamy efekt WOW w rozmiarze… XXL! Świetne samopoczucie, bo jest jaśniej i milej, więcej spokoju ducha, bo rachunki są niższe oraz satysfakcję, bo doskonały design nieustannie zachwyca.

Styl alpejski wnętrza – jak jeszcze bardziej otulić się naturą w czterech ścianach?

Dom w stylu chalet to przytulne cztery kąty wtulone w świat przyrody, która jest na wyciągnięcie ręki dzięki nowoczesnym oknom – ekologicznym, energooszczędnym i bezpiecznym. Nawet, gdy za taflą szkła nie widać ośnieżonych szczytów czy świerkowego lasu, to przydomowy ogród czy parkowa zieleń równie dobrze obdarowują domowników nieskazitelnym pięknem i świetnym humorem. A jeśli pragniemy jeszcze bardziej oddać się naturze we władanie, powinniśmy wprowadzić do wnętrza naturalne elementy wystroju, obowiązkowe jeśli chodzi o styl chalet. Drewniane belki, kamienna ściana i nowoczesne aranżacje okien podkreślają nietuzinkowy charakter przestrzeni. Lniane zasłony, wełniane narzuty, miękkie tkaniny i bawełniane poduszki pozwolą na więcej przytulności. Jasna, wygodna kanapa w centralnym punkcie salonu, bujany fotel przy kominku, solidny stół i drewniane półki na książki oraz proste, industrialne lampki lub wyszukany żyrandol w kształcie gałęzi sprawią, że trudno będzie wyjść z takiej strefy komfortu!