Domowa jaskinia

| 16 czerwca 2023 |

„Unikanie nudy to jedyna zasada, jaką warto kierować się w działaniu. Inaczej życie nie mam sensu”. Wychodząc z takiego założenia projektanci dokładają wszelkich starań, żeby w każdym sezonie zaskakiwać oryginalnymi propozycjami aranżacyjnymi. Wystarczy prześledzić najnowsze trendy wnętrzarskie i wybrać dla siebie najbardziej odpowiednią stylistykę, a jest w czym wybierać. Różnorodność to najlepszy sposób na dekoracyjną nudę. Poszukując zachwycającej estetyki, z pewnością trafimy na intrygujący styl określany jako modern cave. Okazuje się, że w XXI wieku życie w nowoczesnej, jaskiniowej przestrzeni może być niezwykle atrakcyjne.

Modern cave – wystrój jak z bajki

Któż z nas nie pamięta animowanej historii o sympatycznych Flinstonach. Bohaterowie żyją w prehistorycznych czasach w mieście Skalisko, gdzie codzienne życie toczy się we wnętrzach wydrążonych w skale. Surowy, oszczędny wystrój ich mieszkań nie jawi się jednak widzowi jako zimny czy nieprzyjemny. Wręcz przeciwnie, niejeden z oglądających z pewnością chciałby się znaleźć w tej wyjątkowej przestrzeni i poczuć potęgę natury na własnej skórze. Dziś jest to możliwe. Modern cave we wnętrzu to propozycja dla tych, którzy poszukują oryginalnych rozwiązań, ale jednocześnie pragną zachować przytulny klimat w pomieszczeniach. Czasami trudny w odbiorze, nieco powściągliwy brutalizm stawia przede wszystkim na funkcjonalność i podobnie dzieje się w przypadku minimalistycznego modern cave. Wystrój stawia na nieskrępowaną przedmiotami i dekoracjami przestrzeń, bo mniej znaczy więcej, a to pozostawia miejsce na maksymalizację doznań i wyrzuca nudę poza nasze cztery ściany.

Jak wygląda modern cave we wnętrzu?

Oczywiście w dzisiejszych czasach nie zaczniemy drążyć dziur czy tuneli w skale, aby tam zamieszkać. Możemy jednak sięgnąć po charakterystyczne wyznaczniki stylu i poczuć się wyjątkowo w niekonwencjonalnym wnętrzu. Estetyka minimalistyczna znana jest domownikom od dawna. To właśnie styl skandynawski otworzył nasze domy i umysły na naturalne piękno świata i pomógł uchwycić jego atuty w prywatnej przestrzeni. Coraz bardziej spragnieni słońca i zieleni, podążamy tropem aranżacji, które przybliżają nam skarby planety. Modern cave wybiera organiczne formy i kolory ziemi, które wprowadzają kojącą atmosferę. W poszukiwaniu błogiego relaksu wybierzemy drewniane meble i ekologiczne dodatki. Obowiązkowo na ścianach powinien pojawić się kamień, glina czy beton lub płytki imitujące te pożądane materiały, a na podłodze terakota lub drewno, żeby nieco ocieplić wystrój.

Osobliwe detale dodają charakteru

Aranżując wnętrze modern cave, nie możemy zapominać o dodatkach, chociaż w tej stylistyce będą one wyjątkowo powściągliwe i nieliczne. Poszukujemy elementów, które nie mają nic wspólnego ze sztucznym wytwarzaniem. Mile widziane są ręcznie robione przedmioty takie jak tkany dywanik czy haftowana narzuta na łóżko. Podobnie jak w wystroju boho wiklinowe kosze czy osłonki na donice z zielonymi kwiatami dodadzą świeżości wystrojowi. Znalezione podczas spaceru błyszczące krzemienie idealnie sprawdzą się jako ozdoba prostej półki. W oknie powinny zawisnąć lniane zasłony lub drewniane żaluzje, a na ścianach duże lustra o obłych kształtach dobrze wpływające na optyczne powiększenie przestrzeni. Jeśli zdecydujemy się na wprowadzenie wzoru, to możemy sięgnąć po poduszki z delikatnym, zwierzęcym printem lub grafikę z motywem roślinnym. Gliniane naczynia i ceramiczna zastawa będą się fantastycznie prezentować na solidnym blacie w kolorze ciemnego lub naturalnego drewna z widocznymi słojami.

Dom jak skała

Obok wyszukanych, intrygujących detali powinniśmy skoncentrować się na kluczowych elementach budowlanych. Prehistoryczne jaskinie miały jedno nadrzędne zadanie – zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo. W dzisiejszych czasach szukamy odpowiedniej równowagi między tym, co praktyczne a estetyczne. Dlatego decydując się na modern cave – wystrój, który nie oznacza odcięcia od świata zewnętrznego, wybieramy umiejętne korzystanie z tego, co daje nam środowisko. Współcześnie dbając o optymalizację domowej przestrzeni, zwracamy uwagę na kilka aspektów. Chcemy, żeby w pomieszczeniach było ciepło, cicho, bezpiecznie, a przy tym nie chcemy rezygnować z dobrych widoków. Taki komfort zagwarantuje nam nowoczesna stolarka okienna. Montując designerskie przeszklenie Morlite, otrzymujemy niezawodną jakość oraz nietuzinkowy wygląd, a wszystko to w eleganckich, wąskich, wytrzymałych profilach. Duże okno to więcej naturalnego światła, a co za tym idzie optycznie powiększona, lepiej dogrzana i rozświetlona przestrzeń. Wysokie parametry techniczne i innowacyjne zabezpieczenia pozwalają zachować spokojny rytm dnia i nocy. A żeby efekt aranżacji był jeszcze lepszy, można postawić na okna drewnopodobne i cieszyć się udaną, spójną kompozycją, w której nie ma miejsca na nudę czy niepokój.

Czy modern cave we wnętrzu podbije serca użytkowników?

Unikalny wystrój, intensywne przenikanie się żywiołów we wnętrzu, zwrot w kierunku natury i kreatywne wykorzystywanie jej darów w domowej przestrzeni to cechy charakterystyczne dla stylu modern cave. Charakterne detale, oryginalne akcenty, minimalizacja zdobień i maksymalizacja wrażeń to hasła, pod którymi kryje się prawdziwa głębia codziennego, świadomego funkcjonowania. Takie trendy wnętrzarskie to znakomita propozycja dla ludzi wrażliwych, o twórczej osobowości i bogatej wyobraźni, którzy unikając nudy, żyją pełną piersią. Zwykło się mawiać, że życie to nie bajka. Ale aranżacja może być… jak z bajki!