Styl scandi

| 14 marca 2023 |

Skandynawski minimalizm organizowania przestrzeni zyskał wielu miłośników i od lat święci triumfy popularności w naszych czterech ścianach. Skąd ten fenomen? Bo to nie tylko wysublimowana sztuka odpowiedniej aranżacji wnętrza, ale twórczy sposób życia. Nasi północni sąsiedzi od dawna i z powodzeniem potrafią oswoić trudne warunki atmosferyczne i wprowadzić odpowiednią jakość do swoich domów. Według Norwegów nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania. Szwedzi uznają, że w pomieszczeniach powinna rządzić zasada – nie za dużo, nie za mało, ale w sam raz, a Duńczycy koncentrują się na osiągnięciu komfortu wielopłaszczyznowego. Żeby stworzyć domowy, przytulny azyl warto postawić na prostotę i bliski kontakt z przyrodą. Wnętrza w stylu skandynawskim są nie tylko ciepłe, jasne i przestronne, ale zapewniają lepsze samopoczucie i odpowiedni odpoczynek.

Nowoczesny styl skandynawski wnętrza – mniej detali, więcej nas

Trendy wnętrzarskie 2023 stawiają na rozmaitość, jednak nowoczesny styl skandynawski wnętrza to już ponadczasowa klasyka, która długo nie da się wyprosić za drzwi. Przestrzeń ma być otwarta jak nasze serca i umysły, dlatego wszelkie rozpraszające ozdoby są ograniczone do minimum. Aranżacje w stylu skandynawskim to mnóstwo światła i redukcja zbędnych przedmiotów. Ta reguła sprawdza się zarówno w uporządkowanej, funkcjonalnej kuchni, jak i w sypialni utrzymanej w subtelnej skandynawskiej tonacji czy optycznie powiększonym pokoju dziennym, dzięki odpowiednio dobranym kolorom. Wśród pastelowych ścian w odcieniu bieli, beżu czy szarości, otoczeni delikatnymi tkaninami, drewnianymi meblami i drogocennymi refleksami słońca, możemy wygodnie usiąść na jasnej kanapie z ulubionym kubkiem gorącej kawy. I co dalej? Cieszyć się chwilą! Tak po prostu. Wnętrza w stylu skandynawskim wydają się stworzone do niespiesznego celebrowania ulotnych momentów.

„Przynajmniej słońce jest zawsze za darmo” – aranżacje w stylu skandynawskim

Wnętrza w stylu skandynawskim pozwalają uwolnić się od natłoku zadań i zdarzeń. To, co nas skutecznie zatrzyma w codziennej bieganinie, to okno. Najlepiej w rozmiarze XXL. Monumentalna, szklana tafla pozwala w pełni korzystać z walorów słońca, doświetla i dociepla pomieszczenie, całkowicie za darmo! Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami tarasu, możemy pokusić się o umiejętne zatarcie granicy między ogrodem a salonem w stylu skandynawskim. Pomoże nam w tym wielozadaniowy system drzwi przesuwnych Reveal Slide zaprojektowany w myśl złotej zasady – więcej szyby, to więcej światła. Wąskie, eleganckie profile stają się idealną ramą do kontemplowania jesiennych, zimowych i wiosennych pejzaży.

A latem? Latem przesuwamy skrzydło i zapraszamy do naszego salonu ogród z jego kojącymi, naturalnymi barwami, dźwiękami i zapachami. To wszystko znów za darmo! Odpowiednio dobrane okna do wnętrz skandynawskich potrafią wyczarować fantastyczną przestrzeń do pięknych zamyśleń nad ulubionym cappuccino.

Komfort gwarantowany od progu

Pozostając w temacie ponadczasowej klasyki, nowoczesny styl skandynawski wnętrza warto podkreślić pasującymi do aranżacji drzwiami wejściowymi. Ważny jest design, ale również parametry, bo przecież zależy nam, żeby ciepło pozostawało w pomieszczeniu, zapewniając odpowiedni komfort domownikom i nie rujnując środowiska naturalnego, z którego czerpiemy same korzyści. Możemy zdecydować się na białe drzwi zewnętrzne, bo biel doskonale dopełnia aranżacje w stylu skandynawskim. Nie musimy się martwić o nieszczelność przegrody, jeśli wybierzemy z estetycznych i funkcjonalnych propozycji od OknoPlus. Może eleganckie, energooszczędne drzwi STAR z doświetleniem? Idealnie sprawdzą się we wnętrzu, które chłonie światło naturalne z zewnątrz każdym, najmniejszym nawet, przeszkleniem.

Wnętrze w stylu skandynawskim – prywatne sanktuarium

Wpatruj się w niebo i śpiewaj z radości, gdyż słońce otula cię ciepłem i opromienia światłem – za darmo.

Tak w skrócie można podsumować filozofię życia i sztukę aranżacji przestrzeni naszych północnych sąsiadów. Wnętrza w stylu skandynawskim skąpane są w słońcu zawsze, kiedy warunki atmosferyczne na to pozwalają. A jeśli dzień jest pochmurny, włączamy lampki, zapalmy świeczki i bez żalu obserwujemy żywioły natury szalejące za dużym, ciepłym, bezpiecznym oknem. W naszym małym scandi-sanktuarium, podobnie jak stylu japandi, odnajdujemy wewnętrzny spokój i wytchnienie. Komfort przestrzeni i radość z codziennych rytuałów wprowadzają do naszego życia potrzebną harmonię oraz ład, nieocenione w czasach powszechnego chaosu.

***

Skandynawowie czerpią garściami z bogactw natury, umiejętnie komponując ciepło domowego ogniska z chłodem północy. A co my robimy? Uczymy się sztuki istnienia i aranżowania przestrzeni od sąsiadów, zaparzając najlepszą, domową kawę… z widokiem na piękne dziś.

To może Cię zainteresować: