O jakości powodzenia większości przedsięwzięć często decydują detale. Cóż bowiem po najpiękniejszej nawet fasadzie, gdy budynek w środku jest nadającą się tylko do natychmiastowego remontu ruiną? Nie inaczej jest w przypadku drzwi – dokonując wyboru zwracamy uwagę na efektowny wygląd i cenę, choć przede wszystkim powinniśmy przyjrzeć się elementom, które mają znaczący wpływ na trwałość i bezpieczeństwo całej konstrukcji, czyli okucia. Do drzwi zewnętrznych, najbardziej narażonych nie tylko na próby włamania, lecz także na stały kontakt z często niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, należy dobierać rozwiązania szczególnie solidne.
Czym są okucia do drzwi wejściowych?
Najkrócej rzecz ujmując – to zawiasy, narożniki, zapornice, odboje, zamki, zatrzaski, zasuwy i samozamykacze, klamki i gałki oraz tarczki ochronne. Używając fachowej terminologii, okucia do drzwi wejściowych można podzielić na łączące, zabezpieczające, zamykające, uchwytowe i osłaniające. Zasadniczo każde drzwi są wyposażone w okucia, do drzwi zewnętrznych najlepiej jednak montować systemy spersonalizowane, co zdecydowanie utrudni nieproszonym gościom dostanie się do domu. W każdej z wymienionych wcześniej grup okuć znajdziemy rozwiązania, które będą po pierwsze – odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom, po drugie i kolejne – spełniać wymagania dotyczące estetyki, bezpieczeństwa i trwałości. Te trzy cechy są najbardziej istotne, kiedy wybieramy okucia do drzwi zewnętrznych.
Najważniejsze jest bezpieczeństwo
Praktyka dowodzi, że przeciętny włamywacz rezygnuje ze sforsowania drzwi po mniej więcej dwóch minutach bezskutecznych prób. By więc utrudnić życie bandycie dobrze jest zdecydować się na jak największą liczbę zabezpieczeń. Można zacząć od zawiasów ukrytych w skrzydle, a w przypadku tych widocznych uniemożliwić zdjęcie z nich drzwi przez montaż płaskowników lub bolców antywyważeniowych. Esencję bezpieczeństwa stanowią zamki – i tu oferta rynkowa jest niezwykle bogata. Dla przykładu nowoczesne drzwi wejściowe Reveal są standardowo wyposażone w dwa masywne rygle, które blokując się w położeniu końcowym minimalizują ryzyko otwarcia przy pomocy różnych narzędzi. Jeszcze bardziej efektywnymi rozwiązaniami mogą się pochwalić energooszczędne drzwi zewnętrzne STAR, dzięki zasuwnicy z wielopunktowym ryglowaniem chronione nie tylko w części środkowej, ale również na dole i górze skrzydła, co podnosi ich poziom bezpieczeństwa, jednocześnie zwiększając szczelność. W efekcie strzegą dom przed niecnymi zakusami złych ludzi, spełniając przy tym wymagania WT 2021 dotyczące drzwi zewnętrznych, podobne zresztą do tych, jakie muszą wypełniać okucia okienne.
Czytaj także:istotne parametry dotyczące okuć okiennych.
Czy okucia do drzwi aluminiowych są inne niż okucia do drzwi PCV?
Współczesna technologia sprawia, że oba powszechnie obecnie stosowane podstawowe typy drzwi mają pod tym względem bardzo bogate wyposażenie fabryczne, z możliwością ponadstandardowego jego rozszerzenia. I, choć tworzywo sztuczne nie kojarzy się z wytrzymałością, to jednak okucia do drzwi PCV spełniają dokładnie tak samo wyśrubowane normy, jak okucia do drzwi aluminiowych. By się o tym przekonać wystarczy rzut oka na drzwi PCV Classic: wersja podstawowa zawiera podwójną blokadę antywyważeniową, wielopunktową, ryglowaną zasuwnicę, klamkę z rozetką przeciwrozwierceniową oraz czteropunktową blokadę skrzydła od strony zawiasów. Opcjonalnie można zdecydować się jeszcze na elektroniczne sterowanie, system centralnego klucza, samozamykacz i zwiększającą bezpieczeństwo blachę wmontowaną w panele. W tym ostatnim stwierdzeniu nie ma błędu, bowiem to, co powszechnie nazywamy „drzwiami” – w budownictwie określane jest mianem „paneli drzwiowych”, które dzielą się na dwa rodzaje: nakładkowe i wsadowe. Dobrze jest znać różnice wybierając okucia do drzwi PCV czy okucia do drzwi aluminiowych, warto więc dowiedzieć się więcej na ten temat: https://www.oknoplus.com.pl/warto-przeczytac/panel-nakladkowy-czy-panel-wsadowy-drzwi/.
Okucia do drzwi zewnętrznych podnoszą ich estetykę i komfort użytkowania…
…bo przecież drzwi zewnętrzne stanowią jedną z wizytówek całego domu, a przez to i jego mieszkańców. Wybór elementów kreujących ostateczny wizerunek drzwi jest przeogromny, stwarzając możliwość pełnej personalizacji zarówno pod względem estetycznym, jak i użytkowym. Klamka, gałka czy pochwyt? Jeśli tak, to z jakiego materiału i w jakiej wersji wykończenia? Lakierowane czy ze stali szlachetnej? A może samozamykacz? Przedstawienie całego spektrum możliwości jest praktycznie niewykonalne, lecz można mieć pewność, że do każdego projektu da się dobrać odpowiadające wymaganiom okucia do drzwi zewnętrznych.