Oferta proponowana przez producentów stolarki okiennej jest niezwykle szeroka. Wśród rodzajów okien dostępnych na rynku można znaleźć modele o niecodziennych kształtach, wykonanych z rozmaitych materiałów (drewno, aluminium, PVC/PCW – określane potocznie jako „PCV”), charakteryzujących się różnymi parametrami i właściwościami użytkowymi. Czy istnieje się zatem jakaś standaryzacja rodzajów okien? Oczywiście!
Podstawowy podział okien ze względu na konstrukcję:
- Okno krosnowe – przykład tradycyjnej stolarki okiennej – konstrukcja wykonana z pojedynczego skrzydła okiennego, otwieranego do wewnątrz (choć często występuje jako okno nieotwierane), z pojedynczą szybą. Okna tego typu stosuje się głównie na poddaszach i w piwnicach, z uwagi na niską izolacyjność termiczną i akustyczną.
- Okno ościeżnicowe (tzw. polskie) – zbudowane z ościeżnicy, do której mocowane są podwójne skrzydła okienne (jedno otwierane na zewnątrz, drugie do wewnątrz pomieszczenia). Obecnie – z uwagi na przeciętne parametry termoizolacyjne – okna ościeżnicowe rzadko spotyka się w ofertach renomowanych producentów stolarki okiennej.
- Okno skrzynkowe – niezwykle ciekawa konstrukcja dwuskrzydłowa otwierana do środka, składająca się z ościeżnicy i krosna. Jego cechą szczególną są różnice w wymiarach skrzydeł wewnętrznych i zewnętrznych (skrzydła zewnętrzne są nieznacznie mniejsze od ich wewnętrznych odpowiedników). Okna skrzynkowe stosowane są w nowoczesnym budownictwie niezwykle rzadko, często natomiast „wstawia” się je do budynków zabytkowych.
- Okno zespolone (tzw. szwedzkie) – wykorzystywane w Polsce pod ponad 40 lat. Zbudowane z dwóch scalonych ze sobą skrzydeł zamocowanych na wspólnym zawiasie. Okna zespolone, z uwagi na znaczny stopień udoskonalenia konstrukcji względem swoich pierwowzorów, do dziś z powodzeniem stosowane są w „starszym budownictwie”.
- Okno jednoramowe – nowoczesne okna zbudowane z pojedynczej ościeżnicy i jednego skrzydła okiennego, wykonane z klejonego drewna lub innych materiałów – PVC lub aluminium. Okna jednoramowe wyposażone są w szyby zespolone z uszczelką, co wpływa na ich bardzo dobre właściwości termoizolacyjne.
Podział okien ze względu na liczbę szyb:
- Okno jednoszybowe – skrzydła okienne wyposażone w pojedynczą szybę.
- Okno dwuszybowe – skrzydła okienne wyposażone w podwójny pakiet szybowy (dwie tafle szkła rozdzielone ramką dystansową).
- Okno trzyszybowe – skrzydła okienne wyposażone w potrójny pakiet szybowy (trzy tafle szkła zdystansowane ramką).
Podział okien ze względu na liczbę komór:
- Okno jednokomorowe – składające się z profilu o jednej komorze.
- Okno dwukomorowe – składające się z profilu o dwóch komorach.
- Okno trzykomorowe – składające się z profilu o dwóch trzech komorach.
- Okno czterokomorowe – składające się z profilu o czterech komorach.
- Okno pięciokomorowe – składające się z profilu o pięciu komorach.
- Okno sześciokomorowe – składające się z profilu o sześciu komorach.
Odkryj więcej informacji na temat komór w profilach okiennych – czy komory mają znaczenie?
Podział okien ze względu na sposób otwierania:
- Okno nieotwierane – stałoszklone, bez możliwości otworzenia, potocznie zwane również oknem FIX.
- Okno rozwierne (rozwierane, otwierane) [R] – charakteryzuje najbardziej klasyczny typ otwierania, czyli na oścież.
- Okno uchylne [U] – umożliwia otwarcie poprzez uchylenie górnej części skrzydła okiennego.
- Okno rozwierno-uchylne (rozwierane) [R/U] – połączenie cech okna uchylnego i rozwieranego. Nowoczesne konstrukcje okienne R/U często wyposaża się w mechanizm umożliwiający stopniowanie uchyłu. W produktach OknoPlus element ten jest standardowo oferowany w systemie okuć Select.
- Okno odchylne – alternatywa dla okien uchylnych. Umożliwia otwarcie poprzez uchylenie dolnej części skrzydła okiennego.
- Okno przesuwne (suwanka) – jego otwarcie zachodzi w wyniku przesunięcia skrzydła w prawą lub lewą stronę.
Rodzaje konstrukcji przesuwnych – balkonowych i tarasowych:
- Suwanki PSK – oznacza system okien uchylno-przesuwnych, w którym skrzydła znajdują się w jednej linii. Otwarcie możliwe jest poprzez wysunięcie skrzydła do wewnątrz tak, aby wskoczyło na tor umożliwiający jego swobodne przesunięcie w bok.
- Suwanki HST – HST to skrót od niemieckiego określenia Hebeschiebe-Tür, co oznacza drzwi podnoszono-przesuwne. W praktyce system HST umożliwia uniesienie skrzydła okiennego i pozwala przesunąć je na część stałą.
- Smoovio – najnowsza generacja suwanek o specyfice odstawno-przesuwnej. Ruch polega na łagodnym wysunięciu skrzydła z ramy, które następnie przesuwa się po specjalnej szynie, równolegle do ościeżnicy. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest możliwość „odstawienia skrzydła” w pozycji spoczynkowej, dzięki czemu zyskujemy dodatkową opcję wietrzenia. Przykładem Smoovio jest system Morlite Vision.
Dowiedz się, który system wybrać – HST czy PSK.