Przeszklone drzwi zewnętrzne - OknoPlus

| 18 sierpnia 2021 |

Szkło święci wizualne triumfy. Chętnie sięgają po nie architekci i inwestorzy, więc spektakularne przeszklenia widać i na ulicach miast, i na przedmieściach. Ale blask świetnej passy szkła przyćmiewa obawa o jego wytrzymałość. Gdy pojawia się w zestawieniu z oknami XXL i drzwiami zewnętrznymi z dużym przeszkleniem, odzywają się głosy zwątpienia – czy takie przegrody zapewniają bezpieczeństwo… Naprawdę jest się czego bać?

Wątpliwości najlepiej rozwiewać od razu. Dlatego uspokajamy. Dziś designowi z bezpieczeństwem po drodze. Nowoczesne szkło jest tego najlepszym przykładem. Zaawansowana technologia i jej „owoce”, czyli szklane przegrody o świetnych parametrach użytkowych, to rozwiązanie, dzięki któremu miłośnicy łączenia estetyki z funkcjonalnością nie mają powodów do niepokoju. Zaskakujące gabarytami szyby w biurowcach czy duże tafle w przestrzeni prywatnej, np. okna w domach modułowych oraz wysmakowane przeszklenia w drzwiach podkreślają charakter budynku i nadają jego formie lekkości. I choć „lekkość” lubi się zazwyczaj trzymać blisko „kruchości”, w przywołanym kontekście wybiera sąsiedztwo „wytrzymałości”. W kontekście drzwi – obowiązkowe połączenie.

„Szkło” i „drzwi” to wyrazy, które niektórym nie układają się w hasło oznaczające „bezpieczeństwo”. Jednak nowoczesne, przeszklone drzwi zewnętrzne chronią, nawet dwutorowo: przed intruzami (bo szkło jest odpowiednio wzmacniane) i przed nudą w architektonicznym pejzażu (bo to efektowne rozwiązanie urozmaica nie tylko bryłę domu, ale też osiedlową powtarzalność). Jak?

Przeszklenia w drzwiach – designerska wizytówka domu

Zatrzymajmy się na chwilę na… progu designu. Drzwi wejściowe to ten element aranżacji, który – w duecie z elewacją – „zapowiada” charakter wnętrza. I wiele mówi o jego właścicielach. Ci, którzy śledzą modowe trendy w budownictwie, wybierają modele topowe – nie tylko piękne, ale dające wiele możliwości zabawy stylem. Drzwi zewnętrzne z dużym przeszkleniem pozwalają zaszaleć w temacie aranżacji. Elegancka klasyka a może detal ze „szklanym pazurem”? To od naszego wyczucia smaku zależy, jaką domową wizytówkę stworzymy.

Nie musimy improwizować, ale śmiało personalizować swoją kompozycyjną wizję, i to na wiele sposobów. Pole do popisu dają nam drzwi zewnętrzne Reveal z doświetlem, w których możemy – pod dyktando gustu – zmieniać charakter powierzchni skrzydła. Propozycje? Aplikacje ze szczotkowanej stali nierdzewnej lub folii drewnopodobnej, panele nawiązujące do faktur z palety matki natury lub wzory na szybie piaskowanej – jest czym zaskakiwać. Zwłaszcza jeśli włączymy do tej kreatywnej gry detale jak pochwyty czy klamki. Wyobraźnia może przebierać w narzędziach do kreacji, artystyczne eksperymenty dozwolone.

Bezpieczne szkło kontra nieproszeni goście

O ile w temacie personalizacji przeszklonych drzwi zewnętrznych można poeksperymentować, o tyle w kwestii bezpieczeństwa lepiej zdać się na profesjonalistów. I ich propozycje…

Przeszklenie w drzwiach nie musi być furtką dla intruzów – zostawmy ją gościom wyczekiwanym. Dzisiejsza stolarka otworowa oferuje rozwiązania, dzięki którym drzwi z panelem szklanym chronią lokatorów równie dobrze jak klasyczne drzwi zewnętrzne. Jak to możliwe?

Podstawa to tzw. „bezpieczne szkło”: hartowane i laminowane, odporne na uszkodzenia mechaniczne i – dodatkowo – na skoki temperatur. Bezpieczne pakiety szybowe montowane w drzwiach zewnętrznych sprawiają, że stają się one solidną barierą dla niepożądanych osób. Ale można jeszcze wzmocnić działanie hartowanego szkła, stosując dodatkowe zabezpieczenia na skrzydłach drzwi.

Drzwi przeszklone zewnętrzne – nowa generacja ochrony

Żeby dom stał się naszą twierdzą albo bezpieczną przystanią, warto wzmocnić „strategię obrony”. Drzwi, jako pierwsza linia ochrony, dają ku temu okazję – nowoczesne rozwiązania dedykowane tym produktom skutecznie wzmacniają tę funkcję. Dobrym przykładem mogą być drzwi wejściowe z przeszkleniem Aluglass, w których ciężki profil PVC wspiera w ochronie stalowe 2-milimetrowe zbrojenie. Montaż zasuwnicy autoLock AV3 z wyzwalaczem magnetycznym powoduje, że drzwi ryglują się automatycznie po przymknięciu. Świetna opcja nie tylko dla zapominalskich! I nie jedyna, która ułatwia nam zadanie chronienia bliskich i domu przed pomysłowością włamywaczy.

Samozamykacze, elektrorygle, kontaktrony, bolce antywyważeniowe czy wkładki patentowe klasy C zabezpieczające przed rozwierceniem, to kolejne skuteczne propozycje wzmacniania funkcji ochronnej drzwi wejściowych, nad którymi warto się zastanowić. Jeśli ktoś stawia na nowoczesną technologię, ma w czym wybierać. Inteligentne systemy czuwające nad tym, kto może przekroczyć progi domu czy sposoby zamykania drzwi w postaci czytnika linii papilarnych – wszystkie te rozwiązania ułatwiają życie i wzmacniają nasze bezpieczeństwo.

Drzwi zewnętrzne z dużym przeszkleniem – prywatność za szkłem

Jednym z aspektów bezpieczeństwa jest ochrona prywatności. Wielu z nas nie wyobraża sobie odkrywania przed światem domowej codzienności. To przecież ten rodzaj cennego komfortu, którego strzeżemy jak oka w głowie. Prywatność za szkłem – da się w ogóle te pojęcia połączyć? Dziś już tak! Domowej intymności z odsieczą przychodzi… design.

Producenci drzwi zewnętrznych z dużym przeszkleniem oferują szyby o matowym wykończeniu, za które nie sięgnie ciekawski wzrok. Mogą to być przeszklenia piaskowane, barwione w masie, satynowe lub refleksyjne; montowane w kompozycjach jednolitych, czyli w opcji dużych tafli albo w formie mniejszych ornamentów. Stylowy sposób na ochronę domowej intymności? Jak najbardziej, i do tego w nowoczesnym wydaniu, bez rezygnacji ze swobodnego dostępu do światła.

Strach ma wielkie oczy, więc hasło przeszklenie w drzwiach może działać jak lupa i powiększać obawy. I jak to w przypadku wytrzeszczonych oczu strachu bywa, zupełnie niepotrzebnie. Dziś wielkie przeszklenia, czy to w oknach, czy w drzwiach zewnętrznych, są trwałe i wytrzymałe. Wzbudzanie zachwytów też idzie im… jak po szkle, wyjątkowo gładko.