Duże przeszklenia w domu - OknoPlus

| 18 maja 2021 |

Kiedy myślimy o designerskich projektach domów nie potrafimy ich sobie wyobrazić bez dużych przeszkleń. Współczesna architektura i wielkoformatowe konstrukcje szklane stanowią harmonijną jedność. Utrzymane w minimalistycznym tonie całoszklane ściany zewnętrzne serwujące panoramiczne widoki, przestrzeń, ciepło i światło kradną serca oraz wywołują wypieki na twarzach użytkowników. Lecz jak to zwykle z zauroczeniami bywa – często jednocześnie pojawia się  morze pytań, które potrafi skutecznie ochłodzić pierwszy entuzjazm. Czy przeszklenia XXL to odpowiednia inwestycja w przyszłość? Czy nie straci na tym nasze poczucie bezpieczeństwa i jakość życia? Jak skomponować produkt marzeń? Na szczęście w przypadku nowoczesnych okien rozsuwanych i zewnętrznych drzwi przesuwnych możemy myśleć i sercem, i rozumiem – to rozwiązania, które kompleksowo zatroszczą się o wszystkie aspekty związane z komfortem naszego życia.

Czy duże przeszklenia w salonie odzierają z prywatności?

Smukłe ramki, skrzętnie ukryte komponenty stolarki i majestatyczna tafla szkła zapewniająca niczym niezakłócone widoki – okna i drzwi tarasowe sięgające od podłogi po sufit dają efekt WOW, którego nie da się niczym zastąpić. Duże przeszklenia w salonie wyróżniają dom na tle pozostałych zabudowań, nie powinno zatem dziwić, że mogą przyciągać spojrzenia przechodniów i wzbudzać żywe zainteresowanie sąsiadów. Wstawienie drzwi i okien przesuwanych nie oznacza jednak utraty prywatnościodpowiednia aranżacja w postaci zwiewnych firan, zaciemniających zasłon czy drewnianych żaluzji sprawi, że poczujemy się swobodnie, a wnętrze stanie się bardziej przytulne. Dobrym rozwiązaniem będzie także montaż funkcjonalnych rolet zewnętrznych – najlepiej sterowanych automatycznie, które dodatkowo uchronią szklane tafle przed próbami sforsowania przez osoby trzecie. Jeśli jednak jesteśmy zdania, że duże przeszklenia w domu najlepiej wyglądają sauté, wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak dobrać pakiety szybowe ze szkłem o zmiennej przezierności, by za pomocą jednego przycisku móc kontrolować transparentność szkła bez straty dostępu do światła dziennego. Takie rozwiązanie nie ograniczy naszej przestrzeni i zapewni nam intymność na wysokim poziomie.

Czy zewnętrzne drzwi przesuwne to bezpieczne i funkcjonalne wyjście?

Przeszklone konstrukcje kojarzyć się mogą z rozwiązaniem kruchym i nietrwałym – jednak nie w przypadku innowacyjnej stolarki, która dzięki doskonale dobranym elementom o ponadprzeciętnych parametrach użytkowych zapewnia ochronę przed włamaniem, potknięciem się, stłuczeniem czy bolesnym skaleczeniem.

Kluczową rolę odgrywają oczywiście zabezpieczenia antywłamaniowe. Duże drzwi przesuwne prowadzące na taras czy do ogrodu można doposażyć w obustronną klamkę z wkładką, dobrej jakości zaczepy czy trzpienie ryglujące, aby zmniejszyć ryzyko włamania. Dodatkowo, warto rozważyć także montaż kontaktronów będących małymi strażnikami każdego domu, które poinformują nas o każdym otwarciu lub uchyleniu skrzydła.

Duża odpowiedzialność spoczywa również na szybie. Dostępność szkła bezpiecznego w ofertach wiodących producentów okien rozsuwanych i zewnętrznych drzwi przesuwnych stała się już normą. W OknoPlus klienci mogą wybrać szyby hartowane SAFEkids, które są 5 razy bardziej wytrzymałe na uderzenia w porównaniu do standardowych, a jeśli już uda się je rozbić – rozpadną się na drobne kawałki o zaokrąglonych brzegach, które nie zagrażają zdrowiu domowników. Z kolei szkło laminowane SAFEhome o klasie bezpieczeństwa P2 będzie stanowić idealną barierę antywłamaniową o dużej odporności mechanicznej i termicznej. W przypadku ewentualnego stłuczenia folia PVB utrzymuje kawałki szkła na miejscu, przez co ryzyko zranienia diametralnie spada. Takie rozwiązania znajdziemy m.in. w systemach przesuwnych Reveal Slide lub Ultraglide Monorail.

Jeśli zaś chodzi o funkcjonalność, duże przeszklenia również spisują się na medal. Z pozoru smukłe, aluminiowe lub wykonane z PVC profile drzwi i okien przesuwanych potrafią utrzymać w swoich ramach masywne skrzydła (często o wadze nawet do 250 kg!). Maksymalną stabilność takiej konstrukcji, która nie będzie zagrażać naszemu bezpieczeństwu, zapewniają m.in. solidne okucia. Równie ważną kwestią jest komfort codziennej obsługi – wielkogabarytowe przeszklenie powinno dać się z łatwością otwierać, uchylać i zamykać bez konieczności przykładania do tego większej siły. Dużym atutem jest też bezszmerowe i płynne przesuwanie skrzydeł po szynie, które niezależnie od pory nie zmąci niczyjego spokoju. Z uwagi na to, coraz większą popularnością cieszą się konstrukcje oparte na nowoczesnych systemach HST lub PSK, warto zwrócić uwagę na niskoprogowe drzwi przesuwne HST SwissForm przyjazne dzieciom, osobom starszym czy z niepełnosprawnościami.

A jak wygląda kwestia renowacji ram i utrzymania w czystości dużych przeszkleń mierzących nawet 3 m wysokości? Wybierając aluminiowe profile możemy być pewni, że nie będą one wymagały dodatkowych zabiegów konserwatorskich, surowiec ten jest odporny na działanie czynników atmosferycznych i nie koroduje. Z kolei producenci szkła znaleźli sposób na to, by oszczędzić nasz czas potrzebny na umycie wielkich tafli: szyby pokryte powłoką samoczyszczącą BIOCLEAN wystarczy opłukać wodą z węża ogrodowego (lub poczekać na opady deszczu), by wyeliminować zabrudzenia nie pozostawiając przy tym nieestetycznych zacieków.

Za ciepło, za zimno czy w sam raz? Duże przeszklenia w domu stoją na straży ciepła i klimatu

Nowoczesne projekty coraz częściej bazują na dużych przeszkleniach w salonie i jadalni, ale nie boją się ich również w sypialni czy łazience. Skoro wiemy już, że efektowny design nie wyklucza troski o prywatność i bezpieczeństwo, warto również poruszyć temat odpowiedniej temperatury we wnętrzach, który jest ściśle związany z ochroną środowiska.

Zacznijmy więc od tego, że nowej generacji okna rozsuwane i duże drzwi przesuwne są eko – nie tylko ze względu na materiały, z których je wykonano, ale i parametry techniczne komponentów. Szczelne, ciepłe ramki oraz innowacyjne szyby stanowią najwyższą gwarancję energooszczędności i izolacyjności termicznej, zgodnie z restrykcjami ujętymi w Warunkach Technicznych 2021.

Odpowiednio dobrane elementy stolarki otworowej będą dbać o nasz komfort cieplny i wizualny przez cały rok, a inwestycja w dobrej jakości duże przeszklenia w domu będzie procentowała z każdym dniem. Jak to możliwe? Wielkoformatowe tafle wpuszczają do wnętrz więcej światła dziennego, dzięki czemu nie musimy tak często korzystać ze sztucznego oświetlenia, co znajdzie odzwierciedlenie w dużo niższych rachunkach za prąd. Ponadto, zwiększona ilość promieni słonecznych w pomieszczeniu oznacza więcej ciepła. Jeśli dodamy do tego doskonałe właściwości termoizolacyjne, okna XXL i zewnętrzne drzwi przesuwne pomogą w utrzymaniu optymalnego bilansu termicznego, co z kolei zmniejszy zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzania domu w sezonie grzewczym i tym samym przyczyni się do redukcji zanieczyszczeń emitowanych przez budynek.

W domach energooszczędnych i pasywnych świetnie sprawdzą się drzwi podnoszono-przesuwne Reveal Slide – produkt klasy premium, który jest przyjazny portfelowi oraz środowisku. Nowoczesne i stylowe profile aluminiowe wykonane w technologii So Easy zawierają niskoemisyjną szybę ECLAZ, która przepuszcza do wnętrz nawet do 77% światła dziennego i redukuje straty ciepła zapobiegając jego ucieczce na zewnątrz.

Jeżeli duże przeszklenia w salonie czy naszej sypialni skierowane są na południe, warto postawić na pakiety szybowe kontrolujące ilość promieni słonecznych wpadających do środka, by temperatura nigdy nie była ani za wysoka, ani za niska. Szkło ClimaPlus 4S w okresie letnim zapewni dwukrotnie mniejsze nagrzewanie się pomieszczeń, zaś w zimowym nawet trzykrotnie większą izolację cieplną. Radość z dostępu do światła dziennego niezależnie od pogody za oknem będzie z kolei nieograniczona!

Inwestując w drzwi i okna przesuwane inwestujesz w siebie!

Mówi się, że nie ma związków idealnych, jednak duże przeszklenia nowej generacji są wprost stworzone do nowoczesnego, zrównoważonego budownictwa. Efektowne i efektywne – łączą wysokie parametry użytkowe z nowoczesnym designem, funkcjonalność z dbałością o detale. Z nimi oszczędzanie energii jest łatwiejsze, a dbanie o klimat staje się codziennością. Dzięki szklanym konstrukcjom przesuwnym zyskujemy większą przestrzeń do życia, ciepłe i jasne wnętrza, piękne widoki po drugiej stronie szyby, zaś bliskość natury i podwyższone poczucie bezpieczeństwa oddziałują pozytywnie na nasze samopoczucie. Nie wahajmy się zatem i pozwólmy im dbać o nasz komfort każdego dnia.