Aluminiowe okna w budynku - OknoPlus

| 15 lutego 2021 |

Zapewne większość z nas pamięta drewniane okna, które przepuszczały do środka większość dźwięków z zewnątrz – łącznie ze świstem wiatru. W latach 90. ubiegłego stulecia rozpoczęły się okienne rewolucje, a stolarkę drewnianą zastąpiło PVC. Okna plastikowe uznawane były wówczas za uosobienie nowoczesności. W porównaniu do poprzedników wykazywały się dużo większą szczelnością i zatrzymywaniem ciepła w pomieszczeniach. Jednak z początkiem XXI wieku na polu termoizolacyjnej bitwy pojawił silny przeciwnik – innowacyjne aluminiowe okna o nowoczesnych profilach. Dzięki nim marzenia o panoramicznych widokach i wnętrzach przeszklonych od podłogi aż po sufit (w dodatku ciepłych!) stały się realne. Na naszych oczach tworzy się dziś przyszłość architektury, która będzie ściśle związana z aluminiowymi oknami.

Innowacyjne, aluminiowe okna na straży domu i natury

Aluminium przeżywa obecnie swój renesans. Producenci profili okiennych cenią je za doskonałe właściwości fizyczne, dzięki którym przewyższa inne materiały. Jest to surowiec wytrzymały, a zarazem lekki. Odporny na działanie czynników zewnętrznych (zwłaszcza wody), pękanie i korozję, co wydłuża czas jego eksploatacji. Dzięki doskonałym parametrom konstrukcyjnym można przy jego użyciu tworzyć wielkopołaciowe przeszklenia bez konieczności wykorzystywania stalowych wzmocnień w profilach okiennych. Powstałe przy użyciu aluminium konstrukcje całoszklane będą sztywne i stabilne, a przez to bezpieczne dla przebywających wewnątrz budynku osób oraz oporne na akty wandalizmu. Co więcej, stworzy doskonały duet z niezwykle modną czernią, gwarantując, że nawet w obliczu wielu lat eksploatacji barwa będzie tak samo nasycona i wyrazista, czego nie można powiedzieć o profilach PVC w tym samym odcieniu.

Dzięki rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa branża budowlana podjęła kroki wobec szybko postępujących zmian klimatycznych, mające na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu obiektów użytkowych i mieszkalnych na środowisko. Dużą wagę przykładamy dziś do jakości okien, które niegdyś odpowiedzialne były za największą ucieczkę ciepła z pomieszczeń. Technologia wytwarzania aluminiowych okien jest nieustannie udoskonalana, by podnosić ich parametry – szczególnie przenikalności cieplnej, co jest niezwykle istotne w obliczu nowych Warunków Technicznych.

A te są dużo bardziej restrykcyjne, niż kiedyś. Od 1 stycznia 2021 roku na pierwszy plan wysuwa się maksymalizacja szczelności przegrody zewnętrznej. Aby budynek stał się samowystarczalny w zakresie ogrzewania i był w stanie utrzymać optymalną temperaturę we wnętrzach, okna i drzwi musi cechować jak najwyższa termoizolacyjność. Nowe normy budowlane mówią jasno – współczynnik przenikania ciepła Uw dla okien elewacyjnych nie może być wyższy, niż 0,9 W/m2K, z kolei dla okien dachowych nie może przekroczyć 1,1 W/m2K.

Innowacyjne okna o profilach aluminiowych dostępne w ofercie OknoPlus spełniają wymagania postawione przez UE i będą doskonałym wyborem do obiektów użyteczności publicznej, domów i mieszkań. Współczynnik Uw dla aluminiowych okien Reveal oraz Reveal Hide wynosi Uw = 0,7 W/m2K. Dzięki zatrzymywaniu ciepła przez okna nasz dom nie będzie wymagał dodatkowego dogrzewania. Zyska na tym nie tylko domowy budżet, ale też środowisko, ponieważ w ten sposób znacząco ograniczamy wykorzystanie nieodnawialnych źródeł energii.

Ciepłe i energooszczędne aluminiowe okna są ekologiczne z jeszcze jednego powodu – ich produkcja jest przyjazna naturze. Ilość cykli życiowych tego materiału jest nieograniczona. Biorąc pod uwagę różnicę w kosztach oraz ilości energii potrzebnej do wyprodukowania aluminium z boksytu, w stosunku do przetworzenia już istniejącego stopu – odpowiedź jest jednoznaczna. Ograniczenie wydobycia rud oraz obniżenie śladu węglowego dzięki obróbce wtórnej stanowi prawdziwy eko-przełom dla sektora przemysłowego, w tym branży okiennej.

Aluminiowe nie znaczy nudne!

Aluminiową stolarkę okienną wyróżnia dbałość o detale, estetykę i oryginalny design. To dzięki niej możliwa jest realizacja nieszablonowych projektów opartych na przeszkleniach XXL, które w niemal każdym wzbudzą zachwyt. Cienkie, mało widoczne ramki nie ograniczają pola widzenia, nadają pomieszczeniom przestronności, lekkości oraz nowoczesnego sznytu.

Gigantyczne przeszklenia coraz częściej zastępujące ściany zewnętrzne i połączone z tarasem lub ogrodem przybliżają użytkowników do natury, otwierają pomieszczenia na widoki po drugiej stronie szkła i wpuszczą do codziennego życia więcej słońca. Tutaj warto przyjrzeć się podnoszono-przesuwnym drzwiom zewnętrznym tarasowym Reveal Slide – szczególnie pożądanym w budownictwie pasywnym. Więcej światła dziennego w domu oznacza bowiem mniejszą konieczność włączania lamp, przez co oszczędzamy prąd i zmniejszamy rachunki. Jak widać – nawet aspekty wizualne innowacyjnych okien aluminiowych łączą się z kwestiami ekologicznymi.

A co z kolorystyką stolarki aluminiowej? Czy jesteśmy skazani na metaliczną szarość? Oczywiście, że nie! Wbrew temu, co mówiło popularne w Internecie video – aluminium da się pomalować, a w zasadzie pokryć powłoką w dowolnym odcieniu. Korzystając z szerokiej oferty OknoPlus możemy swobodnie przebierać w kolorach palety RAL i fakturach tak, by dopasować ramy do wystroju naszych wnętrz czy fasady domu. Miłośnicy klasyki i drewnianego wykończenia mogą z kolei postawić na okleinę imitującą drewno. Kto powiedział, że stolarka aluminiowa jest nudna?

Dom oprawiony w ramy… z aluminium

Aluminiowe znaczy innowacyjne. Okna w nowoczesnych projektach mają niestandardowe wymiary i nie pełnią jedynie funkcji estetycznej – są połączeniem designu, funkcjonalności i bezpieczeństwa, stoją na straży ciepła i światła, chronią środowisko. Obserwując dzisiejszy rozwój technologii w branży budowlanej jesteśmy pewni, że budynki pasywne staną się wkrótce absolutnym standardem, a podstawowym wyposażeniem domów z przyszłości będą okna alu.