Jak ustawić biurko względem okna - OknoPlus

| 14 stycznia 2022 |

Korzystne ustawienie biurka względem okna to kwestia, od której zazwyczaj rozpoczynamy urządzanie domowego gabinetu – i słusznie. To bowiem swoiste centrum zawodowego dowodzenia i to tu dzieje się najwięcej – ważne zatem, by przestrzeń była ergonomiczna, funkcjonalna i jasna! Aby maksymalnie wykorzystać dobro płynące z promieni słonecznych, które mają ogromny wpływ na koncentrację i energię do działania, wiele osób stawia więc biurko pod oknem. Z kolei część projektantów wnętrz umieści ten mebel pośrodku pokoju. Który układ będzie lepiej wpływał na naszą produktywność? Jak ustawić biurko względem okna, żeby aż czuć, że praca wre?

Jak ustawić biurko obok okna: dwie możliwości

Ustawienie biurka na wprost okna

Jedni działają instynktownie, inni muszą przeorganizować mieszkanie, w którym zwykle brak osobnego gabinetu – to dlatego intuicyjnie ustawiamy biurko bezpośrednio pod oknem, np. w salonie. Takie rozwiązanie zapewnia bowiem zauważalną oszczędność przestrzeni, a dodatkowy mebel nie ingeruje agresywnie we wcześniej zaaranżowaną kompozycję. Tylko co dalej? Usiąść twarzą czy plecami do szyby? Odpowiedź wcale nie jest taka prosta. Jeśli pomieszczenie charakteryzuje się ekspozycją północną, postaw na rozwiązanie, w którym okno będzie znajdować się za Tobą – w ten sposób maksymalnie wykorzystasz drogocenne promienie słoneczne, tak potrzebne do efektywnego wykonywania zadań. Jeśli do dyspozycji masz wariant wschodni lub południowy, taki układ może być bardziej problematyczny bowiem słońce będzie kompanem Twojej pracy przez większość dnia. Efekt? Ogromny kontrast między jasną powierzchnią okna i ciemniejszym ekranem będzie szybciej męczył wzrok i znacznie zmniejszał komfort widzenia. W szczególności zaburzy to pracę osób, zajmujących się grafiką, montażem czy fotografią, ale i programistów, copywriterów czy pracowników administracyjnych. Jeśli nie możesz postawić biurka w inny sposób – zamontuj rolety lub żaluzje.

Ustawienie biurka prostopadle do okna

Gdy masz w domu trochę więcej miejsca, postaw biurko prostopadle do okna. Przestrzeń robocza będzie dobrze oświetlona, a jednocześnie unikniemy efektu oślepienia. Takie ustawienie pozwoli nam również znaleźć równowagę miedzy relaksującym patrzeniem w dal a zagrożeniem nieustannego rozpraszania przez otoczenie. Efektywnie i efektownie zarazem!

Przydatna rada: zwróćmy uwagę na to, żeby samodzielnie nie zasłaniać sobie światła: osoba leworęczna powinna mieć okno po swojej prawej stronie, a praworęczna – po lewej. Ta wiedza przyda się również, gdy zastanawiamy się, jak ustawić biurko w pokoju dziecka.

Zadanie dodatkowe: na parapecie umieść rośliny! Zadbają o powietrze, wpłyną na dobre samopoczucie i pięknie udekorują pomieszczenie. Zobacz, jakie gatunki roślin doniczkowych wybrać.

Dedykowany gabinet – jak ustawić biurko?

Jesteś szczęśliwym posiadaczem osobnego biura i zastanawiasz się, jak ustawić w nim biurko względem okna? W tym przypadku zyskujesz dodatkową możliwość rodem z aranżacji gabinetów prezesów, dyrektorów i kierowników. Umieść mebel w centrum tak, aby mieć swobodny widok na całe pomieszczenie.

Jeśli dopiero budujesz dom, w którym planujesz osobą przestrzeń roboczą, już na etapie projektu określ, gdzie będzie znajdować się domowe biuro. Zaczynasz pracę skoro świt? Niech gabinet znajdzie się w pomieszczeniu z wystawą wschodnią – najjaśniej będzie tam od rana do południa, co zapewni Ci ogrom porannej energii do działania. Unikasz pracy w pełnym słońcu ze względu na wykonywany zawód? Zorganizuj biuro w pokoju z wystawą północną. Jeśli boisz się, że będzie tam zbyt ciemno, koniecznie zamontuj duże okna.

Maksymalne doświetlenie przestrzeni zapewni okno o niskim złożeniu skrzydła z ramą. Większa szyba i delikatniejszy profil to jeszcze więcej promieni słonecznych, które otulą nasze wnętrze. Tu doskonale sprawdzą się okna PVC Morlite oraz nowoczesne okna ALU Reveal.

Jak duże okna wpływają na komfort pracy?

Odpowiednio dobrana stolarka otworowa to nie tylko mnóstwo światła, ale również komfort termiczny i akustyczny. Hałas i zbyt zimne, lub wręcz przeciwnie, przegrzane pomieszczenie potrafią skutecznie uprzykrzyć pracę na home office. Tutaj kluczem do sukcesu są wysokiej jakości profile i innowacyjne szyby, które staną na straży temperatury, ciszy i bezpieczeństwa.

Ale to nie wszystko! Spędzając długie godziny w przed komputerem, pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Sprawdź, jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie przez cały rok.

Jak ustawić biurko kiedy… nie ma na nie miejsca?

Zdarza się i tak, że nie każdy z nas może sobie pozwolić na wydzielenie osobnego miejsca do pracy na home office. Wtedy funkcję biurka najczęściej pełni stół. Jak w takim wypadku zwiększyć codzienny komfort?

  1. Zajmij krzesło najbliżej okna tak, aby siedzieć prostopadle do niego.
  2. Unikaj siedzenia tyłem do okna. Odbijające się promienie słoneczne spowodują, że nie będziesz wyraźnie widzieć ekranu komputera, a jeśli odbywasz częste spotkania na Zoomie lub Skype, taka pozycja sprawi, że będziesz ledwo widoczny dla rozmówców.

***

Pandemia kompletnie zmieniła to, jak pracujemy. W ciągu ostatnich dwóch lat większość z nas wykonywała codzienne obowiązki na home office. Okazuje się, że z pozoru trywialne decyzje, jak np. ustawienie biurka względem okna, mają ogromny wpływ na naszą produktywność i skupienie. Uzbrojeni w wiedzę, wejdziemy na zupełnie nowy poziom efektywności, skupienia i energii, a to bez wątpienia przełoży się na jakość naszych działań. Zatem, jak ustawić biurko względem okna? Skorzystaj z naszych rad!