Kuchnia retro

| 31 lipca 2023 |

Dla wielu domowników kuchnia jest ulubionym pomieszczeniem w domu. Nie tylko ze względu na smakowite przekąski czy budzący do życia aromat porannej kawy intensywnie wypełniający te cztery kąty, ale także dzięki temu, że to miejsce bliskich spotkań przy stole. W europejskiej kulturze stół symbolizuje domowe ognisko, więzi rodzinne, budowanie wspólnoty, a także gościnność. Można uznać, że to nie tylko centralny punkt aranżacji, ale najważniejszy mebel w całej domowej przestrzeni. Warto odpowiednio zadbać o wnętrze, w którym kształtują się wzajemne stosunki i tworzy familijna historia. Być może do gustu domowników przemówi kuchnia w stylu retro. Inspiracje odwołujące się do minionych czasów to piękna, sentymentalna podróż wnosząca jeszcze więcej treści do codziennej narracji.

Kuchnia retro – inspiracje pełne wspomnień

Poszukując wyjątkowej oprawy dla wyjątkowego wnętrza, trafiamy na subtelną i efektowną estetykę retro. Przestrzeń wypełniona dobrą energią potrzebuje wystroju z duszą i taki właśnie jest styl retro. Kuchnia urządzona w duchu minionych lat przywołuje najciekawsze, dawne motywy i doprawia je ze współczesnym rozmachem. Akcenty wnętrzarskie z lat 50., 60., i 70. XX wieku powracają z wdziękiem i roztaczają swój czar w domowej przestrzeni. Na ten niezwykły urok nie pozostanie obojętna kuchnia retro. Aranżacje oparte na radosnych kolorach, fantazyjnych kształtach i finezyjnych wzorach nieustanie zachwycają kolejnych zwolenników nietuzinkowej estetyki.

Jak urządzić kuchnię w stylu retro?

Subtelne barwy, oryginalne, jasne meble i stylizowane sprzęty AGD to elementy, bez których nie może się obejść kuchnia retro. Aranżacje są wysmakowane i przyrządzone według najlepszego przepisu i mimo że z pozoru niektóre komponenty na pierwszy rzut oka zdają się nie pasować do reszty, to wystarczy lepiej wgryźć się w wystrój, żeby docenić niebanalną całość kompozycji. We wnętrzu idealnie odnajdą się pastele, choć może nieco bardziej słoneczne niż cukierkowe jak w kawaii. W niejednej udanej aranżacji świetnym wyborem będzie biel w różnych tonacjach i podobnie jest w tym przypadku. Patchworkowe płytki, biało-czarne kafle czy tapeta w geometryczne wzory mogą stanowić znakomite dopełnienie wystroju. Centralnym punktem pomieszczenia jest stół. Powinien być drewniany – naturalny lub bielony, mogą mu towarzyszyć drewniane lub plastikowe krzesła – pudrowe, błękitne czy miętowe. Mocnym akcentem w trendach wnętrzarskich inspirowanych minionymi dekadami będzie wolnostojąca lodówka w równie ciekawym kolorze oraz przeszklony kredens z ceramiczną zastawą i dekoracyjnymi uchwytami.

Styl retro – kuchnia pełna słońca

Każde pomieszczenie, niezależnie od wybranej estetyki, potrzebuje odpowiedniego światła – również kuchnia retro. Inspiracje pełne blasku wydobywają głębię z aranżacji i wpływają na lepszą percepcję domowników. Plastikowe, kolorowe abażury lub czarne, metalowe lampy mogą stanowić interesujące retro dodatki do kuchni. Warto jednak pamiętać, że to światło naturalne odgrywa główną rolę w najmodniejszych wnętrzach, dlatego trzeba jak najlepiej otworzyć mu drogę do domowej przestrzeni. Idealnym sposobem na wypełnienie kuchni złotymi, słonecznymi promieniami będzie nowoczesne okno Morlite. Plastikowe, wąskie profile gustownie podkreślą designerski rys przestrzeni. Jeśli wyposażymy okno w okucie Comfort, to w pakiecie otrzymujemy nowatorską opcję wietrzenia, co ma niebagatelny wpływ na utrzymanie optymalnych warunków w pomieszczeniu. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom nie musimy się martwić o funkcjonalność i parametry, więc pozostaje nam jedynie cieszyć się spektakularnym efektem i pięknym krajobrazem malującym się na szklanej tafli.

Ponadczasowy urok – retro dodatki do kuchni

Eleganckie przeszklenie z widokiem na bujny, przydomowy ogród to chyba najbardziej pożądany element udanej kompozycji. Jeżeli jednak potrzebujemy więcej prywatności, są na to kreatywne sposoby. Wśród modnych dekoracji okiennych znajdziemy tradycyjne firany, klasyczne zasłony, fikuśne zazdrostki czy rolety rzymskie, które obok wymiaru praktycznego, mogą również pełnić intrygującą funkcję jako retro dodatki do kuchni. Równie ciekawym uzupełnieniem będą detale, które łączą charakter użytkowy z doskonałą estetyką – kolorowe, emaliowane garnki i rondle, aluminiowa kawiarka, czajnik z gwizdkiem, metalowe czy plastikowe pojemniki na blacie. Warto także zadbać o wygląd stołu – jeśli nie lubimy obrusów, możemy zdecydować się na wazon o obłym kształcie i żywe kwiaty, które będą olśniewającym zwieńczeniem wystroju.

***

W pięknie urządzonej kuchni rodzinne spotkania będą cieszyć jeszcze bardziej, a codzienne życie w czterech ścianach nabierze zupełnie wyjątkowego… smaku!