Noir

| 5 lutego 2024 |

Często można usłyszeć, że życie nie jest czarno-białe. Realiści dostrzegają w nim wiele odcieni szarości, a optymiści nieustannie odnajdują wokół siebie intensywne kolory. A jak jest z aranżacją domowej przestrzeni? To przede wszystkim kwestia gustu, kreatywności i marzeń o zachwycającym efekcie końcowym. Styl noir triumfalnie wprowadza na salony czerń i biel, bo ten kontrastowy duet potrafi wyczarować dość surowy, ale równie wyrafinowany i niezwykle subtelny klimat rodem z klasycznego filmu. Nieco tajemnicza atmosfera, inspirujący detalami wystrój, poruszająca zmysły, doskonale zaplanowana kompozycja niczym gangsterska intryga gwarantuje moc estetycznych wrażeń!

Czym przyciąga styl noir?

Od wielu lat domownicy stawiają na prostotę i harmonię w swoich czterech ścianach. Uporządkowana przestrzeń staje się idealnym miejscem do kontemplacji, odpoczynku i pogłębiania relacji ze światem przyrody oraz najbliższymi. Właśnie ta głębia wydaje się najbardziej pociągająca w estetyce skandynawskiej czy noir. Styl nawiązujący do czarno-białego kina amerykańskiego odbiega jednak wyraźnie od pełnej jasnych wibracji filozofii scandi, japandi czy wabi-sabi. Neo-noir styl z całą pewnością jest bezpretensjonalny, ale jednocześnie nie brak w nim frapującego mroku, bo nieustanna gra światła z cieniem to kwintesencja tej zjawiskowej aranżacji. Tak, jak w kultowych filmach czekamy na dreszczyk, tak i w wystroju oczekujemy prawdziwych emocji i to właśnie otrzymujemy.

Jak czerń czaruje domowników?

Czarny to kolor zdecydowany, intensywny i charakteryzujący się ponadczasową elegancją. Jeśli nauczymy się nim umiejętnie operować, możemy spodziewać się fascynujących efektów. W dekoracji ważny jest odpowiedni balans, żeby nie przytłoczyć aranżacji. Czarne wnętrza z pewnością robią mocne wrażenie, jednak nie każdy odnajdzie się w takim otoczeniu, a wtedy można sięgnąć po estetykę noir. Styl prawdziwie niepokorny proponuje czarne akcenty jednak przełamane uniwersalną bielą, dopełnione popielatą szarością, stanowczym grafitem lub modnym antracytem. Styl noir nie wyrzeka się też całkowicie innych kolorów. Obok oczywistych czarnych czy białych mebli mogą pojawić się brązowe krzesła w jadalni, szklana ława przy grantowej, a nawet bordowej kanapie, żółta lub pomarańczowa pufa, beżowe łóżko w sypialni czy zielony fotel do czytania. Jednak to właśnie czerń dominuje i tworzy niesamowitą atmosferę. Ciemny, matowy stół, szafki kuchenne z wysokim połyskiem, metalowe lampy, płytki w łazience, armatura, czarne okna są doskonałym dopełnieniem stylu loftowego, industrialnego i definiują noir. Styl oparty na magnetycznej czerni, kolorze nocy, nikogo nie pozostawia obojętnym.

Neo-noir styl – jaką rolę odgrywa w nim światło?

Uwielbiany nurt aranżacyjny często może doczekać się nowszej, ulepszonej wersji, nie tak radykalnej, jak pierwowzór, czego doskonałym przykładem jest np. świeże, współczesne spojrzenie na kompozycje w stylu glamour.

Styl noir to klasyczna aranżacja w duchu filmów grozy. Czerń i biel uzupełniają się niczym para filmowych bohaterów. Przytłumione światło, atmosfera niepokoju, posępny klimat, ostre kontrasty to cechy tworzące styl noir. Neo-noir styl nie odcina się od wersji pierwotnej, ale jednocześnie nie zamyka się na zmiany. Dostrzega potencjał współczesnych technologii i nie boi się z nich korzystać. Otwiera się na świat i korzysta z potencjału światła naturalnego, które zjawiskowo uwydatnia głębię wystroju. Neo-noir styl z wdziękiem i zdecydowaniem stosuje we wnętrzu wielkogabarytowe przeszklenia jak Reveal Slide, bo rozmach i konkret dominują nie tylko w starych filmach, ale także w nowoczesnych rozwiązaniach architektonicznych ku uciesze… widzów, a raczej inwestorów.

Jaką moc mają detale, gdy chodzi o styl noir?

Osobliwe drobiazgi i stylowe dodatki we wnętrzu są jak świetnie skomponowana scenografia. Dopełniają całości i tworzą wyjątkową atmosferę. Noir styl nie celuje w ilość, ale stawia na jakość. Czarno-białe fotografie, filmowe plakaty w antyramach, płócienne obrazy z abstrakcyjnymi malowidłami, przydymione żarówki, lustra wiszące na skórzanych pasach, ceramiczne wazony, proste, metalowe świeczniki i doniczki z kwiatami podkreślają charakter wystroju. W oknach można powiesić ciężkie, welurowe zasłony lub wybrać żaluzje. Na drewnianym parkiecie warto położyć miękki dywan w stonowanym kolorze, a wygodna leżanka podkreśli nie tylko funkcjonalny, ale również artystyczny rys przestrzeni w klimacie neo-noir. Styl bije tu z każdego elementu!

Czego możemy oczekiwać od oryginalnych aranżacji?

Czasem wydaje nam się, że wszystko już było, a wtedy branża wnętrzarska zaskakuje nas nowymi propozycjami. Wśród wielu aranżacji każdy z pewnością znajdzie coś skrojonego w sam raz dla siebie. W XXI wieku jesteśmy świadkami spektakularnych osiągnięć nie tylko w temacie wystroju, ale także innowacyjnych technologii, które pozwalają odpowiednio uświetnić wybrany wystrój. Jedno jest pewne – nuda długo nie zawita w nasze cztery kąty.