Drżymy. Może jeszcze nie z zimna, ale z obawy przed lawinowo rosnącymi cenami energii. Prąd, gaz, paliwa… Ponieważ nic nie wskazuje na to, żeby ta niekorzystna ze wszech miar tendencja się odwróciła, trzeba spróbować na własną rękę zapewnić sobie bezpieczny – także finansowo – byt na chłodniejsze i wręcz zimne miesiące. Jednym z najlepszych rozwiązań będzie inwestycja w ciepłe okna.
Ciepłe okna pomogą oszczędzać
Na początek konieczne wyjaśnienie: to, co określa się mianem „ciepłe okna” w fachowej nomenklaturze występuje jako okna energooszczędne. Nie należy więc ich uważać za dodatkowe źródło ciepła, lecz metodę jego utrzymania wewnątrz domu. Kiepskiej jakości, nieszczelne okna mogą być odpowiedzialne nawet za 30% strat cieplnych, co natychmiast znajduje niemiłe odbicie w wysokości rachunków, zatem podstawą oszczędzania jest zadbanie o nienaganny stan stolarki okiennej. Nieco trywialnie mówiąc – trzeba się upewnić, że nie jest wykonana byle jak. Zmniejszyć rachunki za ogrzewanie pomogą nam tylko okna o odpowiednich parametrach.
Jakie ciepłe okna wybrać?
Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ale to ze względu na kłopoty… bogactwa jeśli chodzi o rynkową ofertę producentów okien. Dostępne obecnie produkty – czy to z aluminium, czy z PVC – mają jednak wspólną, bardzo istotną cechę: zgodnie z regulacjami prawnymi zawartymi w Warunkach Technicznych 2021, kluczowy dla kryterium energooszczędności współczynnik przenikania ciepła może wynosić najwyżej 0,9 W/m2K. Co więcej, w niektórych przypadkach nie przekracza 0,7 W/m2K! To już naprawdę rewelacyjnie niska wartość, która przez lata eksploatacji, bo przecież okna nie są inwestycją krótkoterminową, przyniesie realne korzyści dla naszego portfela.
Jak zmniejszyć opłaty za ogrzewanie domu przez wybór właściwych okien?
O jakości stolarki okiennej i jej całościowych parametrach decyduje wielka trójka – szyby, profil i okucia.
Zacznijmy od jej pierwszej części. Optymalny wybór stanowią okna trzyszybowe, w których trzy tafle szkła rozdzielone ciepłą ramką dystansową tworzą komory wypełnione gazem szlachetnym. To idealne rozwiązanie do domów energooszczędnych, a stworzenie takiego jest przecież naszym celem. Taki pakiet spełni nasze oczekiwania przy zadbaniu o zachowanie odpowiednich wartości najważniejszych współczynników. Niska przenikalność ciepła nie dopuści do niekontrolowanej i niechcianej ucieczki ogrzanego powietrza na zewnątrz, a wysoka przepuszczalność energii słonecznej pomoże ocieplić pomieszczenia, zatem jedno i drugie ma wpływ na opłaty za ogrzewanie domu.
Ponieważ potrójne szklenia są osadzane w odpowiednich do nich profilach, wybierając ciepłe okna możemy więc skupić się niemal wyłącznie na estetycznych walorach ram, choć i tu warto mimo wszystko spytać o parametry całej konstrukcji.
Rzadko jednak zwracamy uwagę na element z założenia niewidoczny, czyli okucia okienne. Niesłusznie. Współczesna technologia sprawia, że i one mogą przyczynić się do oszczędności. Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie dzięki okuciom? Na przykład optymalizując proces wietrzenia. Tu bezkonkurencyjne są okucia Comfort odsuwające na całym obwodzie skrzydło od ramy, podczas gdy okno pozostaje zaryglowane. Sześciomilimetrowa szczelina pozwala na stworzenie satysfakcjonującego mikroklimatu bez występującego w przypadku tradycyjnej metody wietrzenia gwałtownego wychłodzenia wnętrza, a co za tym idzie – redukuje opłaty za ogrzewanie domu.
Ciepły montaż = ciepłe okna
Na nic zdadzą się najwyższe nawet parametry cieplne stolarki okiennej, jeśli nie będzie ona prawidłowo zamontowana i odpowiednio eksploatowana. By jeszcze podnieść termoizolacyjne walory nowoczesnych okien, producenci zalecają ich ciepły montaż, z grubsza polegający na zabezpieczeniu przed powstawaniem mostków termicznych poprzez zastosowanie trzech warstw uszczelniających – wewnętrznej, środkowej i zewnętrznej. Ta technologia nie tylko podnosi szczelność połączenia aż o 75%, ale też zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów wokół okien.
Więcej informacji na temat ciepłego montażu: https://www.oknoplus.com.pl/warto-przeczytac/cieply-montaz-okien-czy-warto-sie-zdecydowac/.
Co się zaś tyczy eksploatacji – mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, jak wiele korzyści może dać tryb zimowy okna, najogólniej rzecz ujmując polegający na zmianie ustawienia rolek lub bolców zwiększającej docisk uszczelki, co bezpośrednio przełoży się na zwiększenie szczelności okna. Zimne powietrze nie będzie dostawało się do środka, a ciepłe – uciekało na zewnątrz. Taka operacja podtrzyma komfortową temperaturę pomieszczeń i pomoże obniżyć opłaty za ogrzewanie domu.
Chcesz obniżyć rachunki za ogrzewanie domu? Nie bój się zainwestować!
Rzecz jasna, wymiana okien w całym domu to niemały koszt. Bywa jednak działaniem niezbędnym, bowiem termomodernizacja jest na dobrą sprawę konieczna dla wszystkich budynków, które liczą sobie więcej niż 25 lat. Zmiany w programie Czyste Powietrze sprawiły, że właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dotację w wysokości nawet do 90% kosztów zakupu i wymiany okien na nowe, energooszczędne. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że taka inwestycja po pierwsze – podniesie komfort życia domowników, po drugie zaś – przyniesie w końcowym rozrachunku realne korzyści finansowe.
A kiedy już podejmiemy decyzję, jakie ciepłe okna zamontować w naszym domu, a przez to jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, możemy zacząć myśleć o znacznie cieplejszej porze roku i rozwiązać równie ważki problem chłodzenia domu latem, bowiem i do tego dobrze jest się gruntownie przygotować.