Żyjemy w szerokości geograficznej, w której przez większość roku pogoda nie rozpieszcza przyjemną temperaturą i nieskazitelnymi widokami. Długie, szare, zimne miesiące czasami potrafią skutecznie pozbawić nas energii i radości. Tracimy niezbędną równowagę i popadamy w melancholię. Wtedy zaczynami żyć fantazjami. Tęsknimy za słońcem Toskanii, marzymy o wiośnie w Prowansji albo zamykamy oczy i przenosimy się do babcinego domu na skraju wsi i lata, gdzie jest sielsko, przytulnie, czarownie. Z takich rozmarzeń oraz pragnień powstał styl shabby chic. Romantyczna aranżacja staje się sentymentalną podróżą w poszukiwaniu magii w detalach, kolorach i motywach.
Nie ma na co czekać, trzeba wyruszyć już teraz! Proste i eleganckie drzwi aluminiowe STAR mogą być odpowiednim początkiem tej pięknej wyprawy. Łapmy więc za klamkę i sprawdźmy, co czeka na nas za progiem.
Styl shabby chic – co to jest?
Wśród trendów wnętrzarskich coraz bardziej lubiane są powroty do przeszłości. Pomieszczenia utrzymane w estetyce z dawnych lat wyróżniają się niezwykle oryginalnym charakterem i ponadczasowym wdziękiem. Umiejętnie skomponowane odzwierciedlają naszą kreatywną osobowość i wyjątkową pomysłowość. Wnętrza shabby chic inspirowane są wystrojem angielskich posiadłości wiejskich, których nieprzemijający urok w latach 80. wykorzystała projektantka Rachel Ashwell, przywracając do łask romantyczną elegancję i wprowadzając na salony odświeżone, pełne subtelności oraz lekkości aranżacje. Shabby chic – dekoracje, które podbiły Amerykę, teraz delikatnie, prawie czule otulają nasze cztery kąty, wypełniając je niewymuszoną prostotą i miękkością.
Shabby chic – aranżacje nadgryzione zębem czasu
W dosłownym tłumaczeniu „sfatygowany szyk” to skrupulatnie zaplonowany wystrój, który już od progu ma zachwycać rustykalną atmosferą w tonacji bieli oraz pastelowych odcieni i tak właśnie jest. Jasne pomieszczenia, podobnie jak w stylu japandi, pozwalają nieco zwolnić tempo i smakować codzienność z większym wyczuciem. Dekoracje shabby chic to przede wszystkim wkomponowanie w przestrzeń starych mebli i przedmiotów albo ich celowe postarzanie, jak również malowanie specjalną techniką, dzięki której otrzymujemy efekt niczym z innej epoki. Styl shabby chic doskonale realizuje ideę recyklingu i upcyklingu, pozwalając domownikom wykazać się artystycznym zacięciem i wykorzystać twórczy potencjał w renowacji.
Salon shabby chic będzie idealnym miejscem na oryginalne antyki czy własnoręcznie odnowione meble! Stary kredens w centralnym punkcie, szklana witryna z porcelanową zastawą, komoda z ozdobnymi uchwytami, kufer znaleziony na strychu służący jako pojemnik albo siedzisko przykryte miękkim, wełnianym kocem… Jeśli dobrze się wsłuchamy, opowiedzą nam historie o odległych czasach, wprowadzając do wnętrza spokojny rytm zabarwiony sielskością i odrobiną poezji.
Wnętrza shabby chic pełne czaru i blasku
Styl shabby chic jest mocno zanurzony w przeszłości. Lubi eksponować ciekawe rekwizyty oraz rodzinne pamiątki, które podobnie jak w maksymalizmie wypełniają przestrzeń domowym ciepłem. Fotografie w oryginalnych ramkach, porcelanowe filiżanki po babci, ceramiczne figurki aniołków, metalowe klatki na ptaki, zegar vintage na ścianie czy tapeta z roślinnym wzorem to fantazyjne punkty wystroju. Kunsztownie zdobione lustro w finezyjnej ramie, kryształowy żyrandol czy lampy o oryginalnych abażurach wydobędą więcej blasku z aranżacji i rozjaśnią przestrzeń. Żeby jak najlepiej wykorzystać rolę naturalnego światła we wnętrzu podłogi powinny być jasne, a okna białe. Słoneczne promienie wpadające przez imponujących rozmiarów szklane tafle miękko i świetliście odnajdą się w tej pełnej powabu i wysublimowania kompozycji. Odpowiednim zwieńczeniem shabby w zabarwieniu rustykalnym staną się zaś okna drewnopodobne.
Shabby chic – aranżacje lekkie i naturalne
Wnętrza w stylu shabby chic to także lekkie akcenty tekstylne – koronkowy, biały obrus, serwetki ecru, a może zazdrostki w kolorze złamanej bieli? Zdecydowanie tak. Jeśli lubimy narzuty czy dywaniki to najlepszym wyborem będą te z naturalnych tkanin – len i bawełna bez trudu odnajdą drogę do naszego serca. A jeśli o sercu mowa, to kuchnia shabby chic nie może istnieć bez poprzecieranego blatu i wyściełanych krzeseł stylizowanych na czasy ludwikowskie. Na bielonym stole warto umieścić błyszczący świecznik lub oryginalny wazon, najlepiej z różami, które również powinny w ciekawej barwie, może w kolorze magenta, pojawić się na wygodnych kanapach czy eleganckich zasłonach, podkreślając romantyczny wymiar przestrzeni.
Uskrzydlający motyw kwiatów
Podążając za motywem kwiatów, nie zapominajmy, że rośliny odgrywają coraz bardziej istotną rolę w naszym codziennym życiu, czego dowodem jest cieszący się dużą popularnością trend urban jungle. Dekoracje shabby chic również lubią… rozkwitać. Czy to w przydomowym ogrodzie, czy na balkonie w metalowych wiaderkach lub białych, postarzanych skrzynkach. Róże, wrzosy, lawenda to nasze naturalne źródła mocy! Żeby być jeszcze bliżej natury, warto zdecydować się na funkcjonalną i estetyczną suwankę, bo trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że „Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia”.
Aranżacja na poprawę samopoczucia
Czym jest styl shaby chic? Kreatywną odpowiedzią na melancholię. Dlatego, żeby zachować optymizm przez cały rok, także w te przydługie i zbyt szare miesiące, warto poprawić sobie nastrój odpowiednią aranżacją. Nie ma lepszego sposobu na chandrę niż oryginalne dodatki, jasne kolory i miękkie tkaniny. Styl shabby chic nie tylko subtelnie pieści nasze zmysły, ale otwiera przed nami istną krainę czarów, gdzie nawet w środku zimy możemy poczuć się jak w samym sercu sielskiego lata!