Większości z nas termomodernizacja może kojarzyć się wyłącznie z ocieplaniem ścian i przegród domów. W rzeczywistości jednak jest to pojęcie znacznie szersze, zakładające wieloetapowy plan działań. Oprócz typowych prac elewacyjnych bardzo ważna jest także wymiana okien, bowiem nieszczelna stolarka może generować straty ciepła nawet na poziomie 30%. Taka „ucieczka” ma bezpośredni wpływ na zużycie energii do ogrzania pomieszczeń, na czym cierpi nasz portfel oraz otoczenie. Dlatego odpowiednio przeprowadzona termomodernizacja domu to nie tylko opłacalna inwestycja, ale również przejaw odpowiedzialności za swoich bliskich oraz środowisko.
Okres wakacyjny i początek jesieni to doskonały czas na realizację takiego przedsięwzięcia. Tym bardziej, że możemy skorzystać z rządowego programu dopłat „Czyste Powietrze”, redukując tym samym koszty całej operacji!
Termomodernizacja – na czym polega?
Termomodernizacja to nic innego jak zestaw prac, które mają za zadanie ograniczyć ucieczkę ciepła z domu oraz zapewnić bardziej ekonomiczne i energooszczędne ogrzewanie wnętrza. Najczęściej jest to ocieplenie ścian zewnętrznych budynku, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, a także modernizacja instalacji wewnętrznych.
Wymiana okien w domu a termomodernizacja
Nieszczelna lub wiekowa stolarka okienna może być powodem ucieczki nawet 30% ciepła. Dlatego wybierając nowe okna warto zwrócić uwagę na cały szereg parametrów, które pozwolą nam znaleźć rozwiązanie dedykowane budownictwu zbliżającemu nas o krok do projektu energooszczędnego lub pasywnego. Najważniejszy w tym przypadku będzie współczynnik przenikania ciepła Uw. Parametr ten określa ilość ciepła przepływającego przez metr kwadratowy okna, przy założeniu, że różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia wynosi 1 stopień Celsjusza. Im niższy współczynnik, tym lepiej – oznacza to bowiem, że przeszklenie będzie bardziej szczelne, a w pomieszczeniu pozostanie więcej ciepła.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o Warunkach Technicznych nowoczesna stolarka okienna PCV i aluminiowa musi spełniać ściśle określone w parametry, np. współczynnik przenikania ciepła dla okien elewacyjnych nie może przekraczać 0,9 W/m2K. Celem nowych przepisów budowlanych jest ograniczenie strat energii i zmniejszenie ilości ciepła koniecznego do ogrzewania budynku. A wymiana okien ma ogromny wpływ na bilans cieplny domu.
Zdobądź dofinansowanie do wymiany okien
Termomodernizacja budynków jednorodzinnych to kosztowne przedsięwzięcie, które może stanowić spore wyzwanie dla domowego budżetu. Ile kosztuje wymiana okien? Choć wiele osób zadaje to pytanie, precyzyjna odpowiedź jest niemożliwa do uzyskania tu i teraz. To zależy. Sam koszt wymiany okien może wahać się zależnie od wybranego systemu i wyposażenia dodatkowego, a przede wszystkim skali zamówienia. Na szczęście, decydując się na postawienie kolejnego kroku na drodze do bycia EKO, możemy otrzymać wsparcie w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”. Darmowy wniosek złożymy również na dotacje dotyczące prac dociepleniowych w obrębie przegród wewnętrznych i zewnętrznych, montażu i modernizacji instalacji ogrzewania, zakupu i montażu urządzeń grzewczych, zakupu systemów fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych.
Warto pamiętać, że wsparcie finansowe można uzyskać na projekty zakończone, w trakcie realizacji lub jeszcze nierozpoczęte. Możliwości jest sporo, a dzięki nim jesteśmy w stanie zredukować koszty związane z ogrzewaniem domu nawet o 40%.
Efektywnie i efektownie, czyli nowoczesna stolarka okienna
Wiele osób decydując się na wymianę okien – poza kosztami rzecz jasna – zwraca szczególną uwagę na ich aspekt wizualny. Cóż nam bowiem po idealnych parametrach, gdy rama będzie elementem niweczącym pracę włożoną w aranżację domu i kompozycję elewacji. Łącząc to, co estetyczne z tym, co pragmatyczne, dbamy, by nasze produkty charakteryzowały się nie tylko wyśrubowanymi parametrami, ale również designem, który zachwyci nawet najbardziej wymagającego inwestora.
Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań jest Genesis. To minimalistyczny, elegancki i funkcjonalny model, który doskonale sprawdzi się w stylu nowoczesnym, zapewniając domownikom światło, ciepło i komfort. Genesis spełnia wysoki standard izolacyjności termicznej – parametr Uw wynosi 0,7 W/m2k.
Do najbardziej designerskich propozycji w ofercie należy bez wątpienia Reveal – prawdziwe okno premium zarówno w warstwie wizualnej, jak i technicznej. Współczynnik przenikania ciepła plasuje się tu na poziomie 0,7W/m2k, zaś wodoszczelność 2250 Pa oraz odporność na wiatr 2000 Pa sprawiają, że te nowoczesne okna odnajdą się doskonale w projektach domów pasywnych oraz energooszczędnych.
Termomodernizacja domu to zadanie, którego nie należy odkładać na później. Już dziś warto skorzystać z dofinansowania i wymienić starą, nieszczelną stolarkę okienną, by cieszyć się komfortem termicznym i niskimi rachunkami przez długie lata. I to nie tylko… latem!
TIP!
Jeśli chcesz uzyskać precyzyjną odpowiedź na pytanie: „ile kosztuje wymiana okien” – zapraszamy do kontaktu z salonami firmowymi i partnerami OknoPlus, którzy przygotują dla Ciebie wycenę szytą na miarę: https://www.OknoPlus.com.pl/gdzie-kupic/.