W kolejnym sezonie nadal najważniejsza będzie dobra organizacja domowej przestrzeni oraz uwydatnianie drogocennych darów natury we wnętrzu. Troska o domowników znów idzie w parze z dbałością o los planety, co z dużym naciskiem podkreślają trendy wnętrzarskie 2024 oraz innowacyjne produkty wykonywane z poszanowaniem środowiska naturalnego. Nasze cztery kąty mają wywierać mocne wrażenie, zapewniać poczucie bezpieczeństwa i stanowić odpowiednie miejsce na codzienne… ćwiczenia z zachwytu!
Jakie trendy wnętrzarskie będą królować w 2024?
Co w najbliższych miesiącach architekci przygotowali dla na fanów dobrego designu? W porównaniu do trendów z 2023 czekają nas pewne zmiany kosmetyczne, bo o radykalnych metamorfozach raczej nie ma mowy. Trendy wnętrzarskie 2024 mogą okazać się nieco odważniejsze, z racji tego, że neutralne barwy i stonowane dekoracje nie będą już grały pierwszych skrzypiec. Przez wielu ulubiony skandynawski minimalizm po latach panowania na salonach ustąpi miejsca bardziej wyrazistym aranżacjom. Projektanci sięgną po mocniejsze środki wyrazu, jednocześnie nie rezygnując z harmonijnego postrzegania przestrzeni oraz podkreślania fundamentalnego znaczenia natury we wnętrzu. Swobodna przestrzeń pozbawiona natłoku przypadkowych rzeczy oraz kreatywne otwarcie na świat zewnętrzny nie będą kwestionowane. Większą uwagę skoncentruje się jednak na barwnej i charakternej maksymalizacji wystroju, zarówno pod względem doboru kolorów, charakteru mebli, oraz mnogości i niejednorodności elementów tekstylnych.
Wzrost zamiłowania do nasyconych kolorów
Jak już było wspomniane, trendy w urządzaniu wnętrz 2024 nie odcinają się od dotychczasowych osiągnięć w kwestii domowego wystroju, ale stawiają na większe urozmaicenie. Obserwujemy konsekwentny wzrost zainteresowania intensywniejszymi kolorami i poszukiwaniem mocniejszych wrażeń. Trendy wnętrzarskie 2024 nie rezygnują całkowicie z uniwersalnej bieli, ale nie dążą do utrzymania dominacji jasnych barw czy monochromatycznych aranżacji – dobrze znany monokolor nie będzie już zdobywał salonów. Pożądane staną się kreatywne połączenia neutralnych i intensywnych kolorów, a nawet charakterne duety nasyconych barw. Oliwkowa kanapa w akompaniamencie pomarańczowego dywanu, bujna, domowa zieleń na tle musztardowej ściany, chabrowa poduszka wtulona w czerwony fotel czy kobaltowe dodatki do domu – świeczniki, wazony, donice… Oryginalna kolorystyka będzie stanowić mocny grunt dla oryginalnych aranżacji, charakteryzujących trendy w urządzaniu wnętrz 2024.
Zdecydowane podążanie w stronę konkretu – tak wyglądają trendy wnętrzarskie 2024
Trendy w urządzaniu wnętrz 2024 lubią zaskakiwać i wprawić w zachwyt, dlatego niezwykle ważną rolę odegrają nietuzinkowe materiały oraz designerskie dodatki. Przyciągające wzrok tzw. meble akcentowe to absolutny must have udanego wystroju. Dzięki konkretnemu, pojedynczemu elementowi możemy szybko dokonać twórczej metamorfozy pomieszczenia, dodając mu charakteru – fotel, pufa czy stolik kawowy mogą zjawiskowo odmienić każde pomieszczenie. Ważne jest, żeby postawić na żywy kolor, wyrazistą fakturę czy niebanalny kształt. Ponadto warto zapamiętać, że tapicerowane meble, widoczne usłojenie stołu czy stolika kawowego, chropowate ściany, płócienna kanapa, lniane krzesła, kamienna półka to komponenty rozbudzające ciekawość i apetyt na więcej. Nie możemy też zapominać o różnorodnych tekstyliach otulających wnętrze miękkością i najlepiej podkreślających przytulny klimat domowej przestrzeni.
Obłe kształty i niesymetryczne formy
Trendy w urządzaniu wnętrz 2024 nie mogą się oprzeć zmysłowym kształtom – okrągły, szklany stolik, walcowate, drewniane nóżki kanapy i foteli, zaokrąglone oparcia krzeseł oraz wezgłowie łóżka pozbawione ostrych kątów, owalna wanna i umywalki w tej formie to elementy wręcz obowiązkowe. Do tego okrągłe, dekoracyjne misy na owoce i ciastka, owalny dywanik w łazience czy chodnik w korytarzu, a obok kanapy o dużym, wygodnym siedzisku z niskim oparciem i miękkimi podłokietnikami okrągła pufa. Trendy wnętrzarskie 2024 to niesymetryczne formy przywodzące na myśl wytwory natury – nieregularny kształt może przybrać wieszak na ubrania, lampa czy półka przypominająca gałęzie. Elegancki stolik stanowiący plaster drewna z wyraźnym usłojeniem to element nie tylko zachwycający, ale także solidny i stanowiący odpowiedni kontrapunkt dla dekoracji.
Trendy w urządzaniu wnętrz 2024 kochają matowe wykończenia i blask słońca
Podążając w kierunku kreatywnych dodatków, które tworzą atmosferę wnętrza również dostrzegamy pewne tendencje. Miejsce srebrzącej się stali, lśniącego mosiądzu i błyszczącej miedzi czy to w formie armatury, uchwytów szafek, lampek czy dekoracyjnych mis i wazonów zajmą matowe odpowiedniki, może pozbawione nieco blasku, ale na pewno nie charakteru. Aranżacje nie zrezygnują całkowicie z blasku, bo słońce i natura niezmiennie pozostają w kręgu zainteresowania, stanowiąc pożądane komponenty dekoracyjne wnętrza. Aluminiowe profile okienne w zgaszonej, srebrnej wersji albo modnie barwione – antracytowe, czarne lub wybrane z palety RAL będą doskonałą oprawą dla wielkogabarytowych przeszkleń,, które nie wychodzą z mody, bo ich ponadczasowy design oraz świetna funkcjonalność w każdym sezonie podbijają serca kolejnych domowników. To najlepsze zaproszenie słonecznych promieni i energetycznej zieleni do swojej codzienności, czyli kwintesencja udanej aranżacji.
Z troską o planetę
Dbając o komfort domowników, projektanci nie zapominają o kluczowej roli środowiska naturalnego dla naszej przyszłości. Ekologia, energooszczędność, dążenie do obiegu zamkniętego, naturalne materiały – to kluczowe aspekty, do których z wyjątkową atencją podchodzą trendy wnętrzarskie 2024. Rattanowe i bambusowe meble, pełne subtelnego wdzięku i niezwykłej finezji dekoracyjne lampy wykonane z trzciny i trawy morskiej w duchu japońskiej zrównoważonej estetyki oraz plastyczne aluminium wykorzystywane w nowoczesnej stolarce otworowej pozwalają osiągnąć doskonały design we wnętrzu. Przede wszystkim jednak pomagają odzyskać spokój ducha i równowagę. Troska o ludzi i planetę powinna leżeć u podstaw każdego, nowego trendu i nie może zmieniać się wraz z modą, ale musi odpowiadać na coraz konkretniejsze potrzeby mieszkańców Ziemi. I tak właśnie będzie w kolejnym roku.