Małe okna - aranżacje - OknoPlus

| 13 lipca 2022 |

Małe okna stanowią dla projektantów wnętrz nie lada wyzwanie. Jak bowiem sprawić, by wyglądały nowocześnie i doskonale dopełniały styl pomieszczenia, nie zabierając przy tym ani promyka drogocennego słońca, które ogrzewa i rozjaśnia dom? Tu z pomocą przychodzą proste, ale niezwykle interesujące pomysły na aranżacje małych okien – wszak nawet niewielki detal może zmienić naprawdę wiele, prawda?

 

Małe okna – nie zakrywaj ich ciężkimi zasłonami!

Choć w wielu przypadkach efektywne i efektowne, gdy do dyspozycji mamy małe okna, niemal na pewno wydadzą się nietrafionym wyborem. Imponujące zasłony, bo o nich mowa, przyciągają wzrok ciekawymi printami, prezentują się naprawdę pięknie w towarzystwie dużych przeszkleń, stanowiąc dla nich barwną przeciwwagę, a dobrze dobrane mogą stać się dominantą kompozycyjną całego wnętrza. Sprawa wygląda nieco inaczej, gdy ozdabiamy małe okna – długie płachty materiału przytłoczą szklenie oraz zaburzą przepływ światła, krótkie zaś będą powiewać przy każdym podmuchu wiatru. Aranżację małych okien warto zatem oprzeć o modne rolety. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zdobiły przestrzeń ciekawym wzorem, a gdy nie musimy chronić się przed słońcem, wystarczy je podnieść i cieszyć się słońcem zaglądającym do pokoju.

Co jednak, gdy ciężko nam zrezygnować z dobrze znanych zasłon? Wtedy postawmy na lekkie, delikatne materiały takie jak organza, tiul lub woal – najlepiej w jasnych, nieprzytłaczających odcieniach.

Zielone aranżacje małych okien

Pełne kolorowych pąków lub bujnych liści, wiszące i stojące, duże lub małe – okna i kwiaty doniczkowe to duet doskonały, niezależnie od stylu, w jakim zostało urządzone wymarzone wnętrze. Mają nie tylko ogromny wpływ na samopoczucie domowników, ale odpowiednio pielęgnowane staną się prawdziwą ozdobą parapetu. Pamiętajmy jednak, że dobór roślin zależy w dużej mierze od usytuowania budynku względem stron świata. Przy ekspozycji północnej i wschodniej najlepiej sprawdzą się te, które preferują cień. Od strony zachodniej oraz południowej powinny zamieszkać te niewrażliwe na silne działanie słońca. Chcąc połączyć to, co efektywne z tym, co efektowne, otoczmy się kwiatami, które dodatkowo wspomogą nas w walce ze smogiem i zanieczyszczonym powietrzem. Rolę takich „filtrów” spełnią np. paproć, dracena, skrzydłokwiat oraz sansewieria.

Aranżacje małych okien w salonie, sypialni czy gabinecie z kwiatami w tle ro prawdziwy strzał w 10!

Małe okna w sypialni – sposób na romantyczną atmosferę

Aranżacje małych okien muszą brać pod uwagę każdy promień słońca, ale co, gdy słońce już zajdzie? Wtedy warto wykorzystać małe okna do stworzenia niezwykłego klimatu. Jak? Efekt WOW zagwarantują bez wątpienia girlandy światełek LED, których rozmiar, kształt czy barwę można z łatwością dopasować do klimatu wnętrza. Urocze latarenki, długie sznury migoczących lampek lub świetlne łańcuchy umieszczone w szklanych kulach lub wysokich wazonach zaproszą do sypialni kojącą atmosferę i w kilka chwil wprowadzą domowników w odprężający, harmonijny nastrój.

Aranżacje małych okien w salonie bez… aranżacji

Dziś okna nie są już postrzegane wyłącznie jako element budowlany. Patrzy się na nie także przez pryzmat designu i traktuje jako narzędzie aranżacji, a niekiedy jej najważniejszy element. I nic w tym dziwnego – niemal nieskończone możliwości i warianty wykończeń pozwalają puścić wodze wyobraźni i dostosować finalny efekt nawet do najbardziej śmiałych oczekiwań.

Decydując się na okna aluminiowe Reveal, możemy wybierać spośród kolorów standardowych (m.in. czerni, antracytu, bieli) palety kolorów nietypowych oraz niezwykle modnych opcji drewnopodobnych. Oprócz doskonałego wzornictwa zyskujemy najlepsze parametry – Uw na poziomie  0,7 W/m2K, Ug = 0,5 W/m2K, zaś współczynnik przepuszczalności energii kształtuje się w tym przypadku na poziomie g = 60%. Szeroki wybór wzorniczy oraz doskonałe walory techniczne oferują również okna PVC Morlite.

Więcej informacji o parametrach dla stolarki otworowej znajdziesz pod adresem: https://www.oknoplus.com.pl/abc-stolarki-otworowej/.

Ale to nie koniec możliwości projektowych. Aranżacje małych okien wyniesie na zupełnie nowy poziom opcja bikolor. Stolarka dwukolorowa, czyli różnie wybarwione profile, zewnętrzny i wewnętrzny, zaprasza do kreatywnych eksperymentów, a problem doboru ram do elwacji i wnętrza przestaje mieć znaczenie.

Ot, wystarczy postawić na modne kolory i małe okna mogą stać się ciekawe w wersji saute!

***

Aranżacje małych okien nie muszą być kłopotliwe. Pamiętajmy tylko, by pozwolić im wypełniać pomieszczenie światłem i dopasować dodatki do wystroju wnętrza, a każdego dnia będą zachwycać nas na nowo!