Boho

| 12 maja 2023 |

„Dom to dom. To miejsce, z którego pochodzisz. Nic tego nie zmieni. Myślisz o nim jako o miejscu fizycznym, gdzie wszystko się zaczyna. Może chodzi o to, żeby pomyśleć o nim jako o miejscu emocjonalnym, gdzie wszystko się zaczyna”. Trudno nie zgodzić się z tym opisem, bo nawet najsolidniej zbudowane cztery ściany nie byłyby tak wyjątkowe, gdyby nie zostały wypełnione słonecznym światłem, osobistą historią i… charakterną aranżacją! Żebyśmy mogli czuć się spełnieni i szczęśliwi we wnętrzu, powinniśmy zatroszczyć się o jego doskonałą atmosferę, zaczynając od centralnego punktu. Salon w stylu boho nie tylko oczaruje domowników oraz gości niespiesznym, jasnym rytmem wystroju, ale stanie się idealnym miejscem spotkań i doskonałą przestrzenią do cichych medytacji nad widokiem z okna.

Styl boho w salonie – wyraz tęsknoty za światem natury

Wydaje się, że dziś jeszcze bardziej niż kiedyś poszukujemy świeżych i lekkich pomysłów aranżacyjnych, które pomogą odnaleźć utraconą równowagę i harmonię w domowej przestrzeni. Modne trendy wnętrzarskie z roku na rok coraz bardziej zbliżają się do natury. Czerpią wiele inspiracji, a nawet całkowicie oddają się we władanie słońca i zieleni. Wdzięczny i refleksyjny styl boho w salonie jest tego doskonałym przykładem.

Salon urban jungle to kolejna propozycja udowadniająca, że nasza tęsknota do świata przyrody przeradza się wręcz w pragnienie życia w ogrodzie.

Jak urządzić salon w stylu boho – inspiracje dla kreatywnych

Aranżacja salonu boho to także twórcze poszukiwanie artystycznych rysów przestrzeni, bowiem styl boho to umiejętne połączenie natury z detalami odzwierciedlającymi nieszablonowy charakter domowników. Pamiątki przywiezione z dalekich, egzotycznych podróży czy oryginalne przedmioty wyszukane na pchlim targu, a może etniczne motywy przeplatające się w wystroju? To wszystko niebanalnie i z naturalnym wdziękiem odnajdzie się w otulonej promieniami słońca przestrzeni, ku uciesze domowników i zachwytom gości. Idealnym miejscem na wiklinowe kosze, rattanowe donice, pełne egzotycznych roślin, czy hippisowskie, ręcznie tkane pledy i zasłony, jest właśnie salon boho. Inspiracje ze świata dalekich i bliskich wypraw uświetnią nasze wnętrze czyniąc niego prawdziwy kompozycyjno-kulturowy tygiel.

Salon boho – inspiracje pełne subtelności

Tak, jak salon jest centralnym punktem domowej przestrzeni, tak głównym akcentem pokoju dziennego jest kanapa. Aranżacja salonu boho koncentruje się wokół naturalnych, stonowanych kolorów podobnie jak dzieje się to w wyjątkowo lubianej ostatnio stylistyce japandi. Obok subtelnych pasteli pojawiają się barwy ziemi w charakterystycznych wyciszonych wersjach. Najlepszym zatem wyborem będzie sofa w odcieniu piaskowym, zgaszonej zieleni czy delikatnego brązu. Na tym jednak nie koniec. Powinna być miękka i wygoda, pokryta niezliczoną ilością poduszek, a te mogą być wzorzyste lub z frędzlami, a nawet haftowane i koronkowe. Możemy również zarzucić na oparcie aztecki pled czy koc z motywem roślinnym. Stolik kawowy wykonany z drewnianego plastra, jedynie polakierowany, żeby uwydatnić piękne usłojenie stanie się intrygującym detalem, od którego nie łatwo będzie oderwać wzrok. Tuż obok może stanąć fotel bujany lub zawisnąć sznurkowa huśtawka – symbol beztroskiego odpoczynku i nieskrępowanej swobody.

Styl boho w salonie – dobry klimat już od progu

Żeby cieszyć się fantastyczną aranżacją, nie trzeba dużego nakładu finansowego ani wytężonej pracy. Ważna jest otwarta głowa i ciekawe pomysły. Jeśli czujemy w sobie potencjał artystyczny i pulsuje w nas moc wyobraźni, warto wykorzystać ten impuls i stworzyć wystrój na miarę naszych oczekiwań. Podobnie jak w stylu scandi, taki i w boho potrzeba wytchnienia w życiu coraz częściej wysuwa się na pierwszy plan. Umiejętnie dobrane dodatki, miękkie tkaniny, mnóstwo słońca i zieleni oraz jasne barwy wykreują dla nas prawdziwą oazę spokoju. Dzięki zastosowaniu modnej suwanki Morlite Vision bez problemu możemy zaprosić ciepło i świeżość kwiatów do pomieszczenia. Nieustannie zachwycają nas pejzaże zatopione w szklanej tafli, a teraz możemy mieć je nawet na wyciągnięcie ręki. Wystarczy przesunąć drzwi, żeby przysunąć się do… ogrodu.

Piękny wystrój, świetny nastrój

Już Cyceron wiedział, że „Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek”. Aranżacja salonu boho idealnie odpowiada na te potrzeby. Nasz pokój dzienny to wygodne i fantazyjne miejsce wypełnione pięknem przydomowego krajobrazu ujętego w subtelne ramy okienne. W takiej atmosferze spokoju i relaksu, aż chce się sięgnąć po jedną z wielu książek, których barwne grzbiety wypełniają jasne, drewniane regały lub wiklinowe półki nad wygodną sofą. Smakując każdą chwilę, odkładamy telefon na pobliską pufę i zanurzamy się w miękkie poduszki oraz lekturę, a słońce otula nas złotymi promieniami niczym ciepła narzuta z frędzlami. I uśmiechamy się sami do siebie.