Kamienica

| 13 czerwca 2023 |

„Straszne mieszkania. W strasznych mieszkaniach strasznie mieszkają straszni mieszczanie. Pleśnią i kopciem pełznie po ścianach zgroza zimowa, ciemne konanie”. Ta ponura wizja wyszła spod pióra Juliana Tuwima w poprzednim stuleciu. Z tego krótkiego fragmentu dowiadujemy się o głównych bolączkach, z którymi borykali się miejscy lokatorzy w minionych czasach. Niedogrzane wnętrze o zbyt dużej wilgotności, niedostatecznie lub wcale niewietrzone, stanowiło idealne środowisko do rozwoju szkodliwych dla życia i zdrowia grzybów. Słabo doświetlone pomieszczenia tonęły w mroku, bo budynki znajdowały się w ciasnej zabudowie, a okna były zbyt małe albo było ich za mało. W dzisiejszych czasach ta wyjątkowa, miejska przestrzeń o niestandardowym rozkładzie pokoi i wysokich sufitach przyciąga tych, którzy widzą jej potencjał i chcą po swojemu urządzić mieszkanie w kamienicy. Inspiracje pozwalające połączyć starodawny klimat z nowoczesnymi rozwiązaniami są kluczem do aranżacyjnego sukcesu.

Mieszkanie w kamienicy – aranżacje dla lubiących wyzwania

Ci, którzy rozważają mieszkanie w kamienicy, muszą być przygotowani na ewentualne niespodzianki. Stare budownictwo kryje w sobie wiele intrygujących elementów, które szczęśliwie odkryte i umiejętnie wykorzystane przyczynią się do podkreślenia osobliwego wystroju. Być może pod starym tynkiem znajdują się efektowne cegły wymagające nieco troski i wydobycia na światło dzienne? A może warto zainteresować się ukrytą, sufitową belką i ponownie ujrzeć jej dawny charakter? Nie możemy zapominać, że renowacje wiążą się także z niemiłymi zaskoczeniami, ale jeśli jesteśmy odpowiednio zdeterminowani i marzy nam się oryginalna przestrzeń, nic nie powinno stanąć nam na drodze do osiągnięcia spektakularnych rezultatów. Aranżacja mieszkania w kamienicy naturalnie prowadzi nas w stronę klimatu industrialnego, który przez wiele sezonów znajduje się wśród modnych trendów wnętrzarskich, a jego czar zwyczajnie nie przemija. Warto się zastanowić, czy my także jesteśmy pod jego urokiem…

Jak urządzić mieszkanie w kamienicy?

Kiedy mamy w planie zakup swojego lokum i wznoszą się przed nami bloki z wielkiej płyty, nowe budynki albo stylowe kamienice, to wybór nie jest łatwy. Z pewnością dwie pierwsze opcje już od progu zagwarantują nam więcej wygody i pozwolą uniknąć wydatków na ewentualny remont. Jeśli jednak na widok oryginalnych elewacji, charakternych gzymsów i ciekawej bryły serce zabije nam mocniej, to pozostaje odpowiedzieć sobie na pytanie – jak urządzić mieszkanie w kamienicy? Przede wszystkim powinniśmy dowiedzieć się, jaki jest stan techniczny i czy uda nam się nadążyć z ilością oraz intensywnością prac w pomieszczeniach. Kiedy wszystkie sprawy organizacyjne mamy za sobą, powinniśmy zadbać o komfort wnętrza. Żeby nie dopadła nas „zgroza zimowa” i „ciemne konanie”, konieczna jest odpowiednia termomodernizacja i wybór nowoczesnych okien oraz drzwi, zapewniających przyjemną atmosferę w czterech ścianach i niczym nieskrępowany dopływ naturalnego światła. Wykorzystując wysokie sufity, możemy zamontować wielkie przeszklenia, dzięki którym pożądane mieszkanie w fabrycznym stylu stanie się naszym radosnym udziałem.

Mieszkanie w kamienicy – inspiracje w rozmiarze XXL

We współczesnych aranżacjach coraz częściej poszukujemy sposobów na choćby optyczne powiększenie domowej przestrzeni. Właściciele domów jednorodzinnych już na etapie planowania mogą dostosować projekt do swoich oczekiwań, ale lokatorzy mieszkań muszą się jednak liczyć z pewnymi ograniczeniami. Wtedy z pomocą przychodzi innowacyjna stolarka otworowa, czyli kreatywne rozwiązania na miarę XXI wieku. Współczesne, wielkie przeszklenia wiodą prym wśród modnych stylów aranżacyjnych. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na skandynawski minimalizm we wnętrzu, czy będziemy chcieli podkreślić jego industrialny charakter, wielkogabarytowe szklane tafle bez wątpienia odegrają główną rolę w wystroju. Okno Reveal Loft stanowi fantastyczną propozycję dla tych, którzy kochają świetny design, ale także troszczą się o doskonałą funkcjonalność produktu. Dzięki niskiemu złożeniu skrzydła i ramy na poziomie 97 mm zyskujemy zauważalnie większą powierzchnię szyby, a to oznacza cieplejsze oraz jaśniejsze wnętrze, więc nie musimy bać się życia w… cieniu.

Tyle słońca w całym… mieszkaniu!

Aranżacja mieszkania w kamienicy wymaga od nas więcej zaangażowania i wyobraźni, ale pole do popisu mamy pokaźne. Duże przestrzenie w duecie z imponującymi przeszkleniami wyczarują dla nas niesamowity klimat. Jeśli zależy nam na większej intymności możemy znaleźć odpowiedni sposób na wystrój okien XXL i dodatkowo upiększyć wnętrze. Kiedy jednak widok przemawia do nas bardziej niż potrzeba prywatności, możemy postawić na wariant saute. Warto wówczas zdecydować się na mocny akcent kolorystyczny stylowych profili. Czarne okna znakomicie podkreślą elegancki i zdecydowany rys przestrzeni wypełnionej naturalnym pejzażem. A wtedy z niekrytym zadowoleniem, w blasku słońca na wygodnej kanapie możemy zanucić nową piosenkę… Piękne mieszkania. W pięknych mieszkaniach, pięknie mieszkają, piękni mieszczanie!