Przestrzeń życiowa. Wyrażenie, które w niechlubny sposób zapisało się na kartach historii, jednak oddające jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Nie każdy ma możliwość – i szczęście! – przebywać na co dzień w imponujących metrażem, wysokich i rozległych pomieszczeniach. Wystarczy jednak odrobina wyobraźni, garść iluzji, by i te mniejsze wnętrza przynajmniej sprawiały wrażenie znacznie bardziej obszernych, niż są w rzeczywistości – i na dodatek były zdecydowanie bardziej funkcjonalne. Zatem, jak optycznie powiększyć pokój?
Optyczne powiększenie pokoju zacznij od kolorów
Ponieważ ścian i sufitów nie da się rozsunąć, optyczne powiększenie pokoju kolorami jest na początek najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem. Najważniejsze jest w tym przypadku stosowanie jasnej strony palety barw, przez co jesteśmy w stanie wizualnie dodać nawet po kilkanaście centymetrów tak w pionie, jak i w poziomie. Istotą jest tu fakt, że jasne kolory lepiej odbijają światło, dzięki czemu ludzki umysł odbiera takie pomieszczenie jako zdecydowanie obszerniejsze. Wrażeniu lekkości i przestronności przestrzeni towarzyszy ukrycie ewentualnych niedoskonałości architektonicznych wnętrza, dlatego biel wydaje się oczywistym sposobem na optyczne powiększenie pokoju. Kolorami, które można zastosować jeśli całkowicie białe pomieszczenie wydaje się być zbyt sterylne, są wszelkie odcienie kremowe, niezbyt ciemna szarość, beże i inne barwy pastelowe. Wzrok, a co za tym idzie także i umysł, możemy oszukać również malując sufit na kolor o ton jaśniejszy niż ściany. Jeśli na dodatek tą samą farbą potraktujemy górną część ściany, stworzony tak jaśniejszy pasek spotęguje efekt podwyższenia i powiększenia wnętrza. Tu jednak potrzebne jest dokładne zaplanowanie i takaż realizacja, bowiem dla uzyskania zakładanego skutku malowanie nie może być wykonane byle jak.
ptycznie powiększyć pokój pomoże właściwe oświetlenie
By pomieszczenie naprawdę sprawiało wrażenie większego, samo optyczne powiększenie pokoju kolorami to za mało. Kluczowym zjawiskiem jest tu wszechobecne światło, penetrujące i wręcz zalewające przestrzeń. Odbijając się od jasnych płaszczyzn ścian i sufitów sprawi, że zapomnimy o niewielkim metrażu. Najbardziej pożądana jest, rzecz jasna, maksymalnie duża ilość naturalnego światła dziennego. Tę zaś zapewnią odpowiednio dobrane okna. Współczesna technologia pozwala na zminimalizowanie ram, co, dla odmiany, umożliwia powiększenia pakietów szybowych. Przez większe szyby o dużej przezierności do wnętrza dostaje się nawet 25% więcej światła. Jak optycznie powiększyć pokój przez zastosowanie właściwej stolarki okiennej? Odpowiedź na to pytanie stanowią choćby plastikowe okna Morlite, których smukła i delikatna konstrukcja łączy w sobie doskonałość designu z wysoką przepuszczalnością światła, albo – jeśli stawiamy na ultranowoczesność stylistyczną – okna aluminiowe Genesis.
Jak optycznie powiększyć salon?
Najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w każdym domu, miejsce spotkań towarzyskich, ale i wyciszającego relaksu, także czasem może potrzebować wizualnego rozszerzenia. Kwestię, jak optycznie powiększyć salon, możemy potraktować dwutorowo.
Po pierwsze – przez częściową likwidację przegród oddzielających go od reszty domu i zastąpienie ich konstrukcjami szklanymi. To samo możemy uczynić z drzwiami, które w pozycji zamkniętej powodują wrażenie kurczenia się naszej domowej sfery, otwarte zaś zwyczajnie zajmują sporo miejsca. Warto więc pomyśleć o drzwiach przesuwnych, zapewniających efekt otwartej, lekkiej i pełnej światła przestrzeni, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na rozwiązania wielkoformatowe, sięgające od podłogi aż do sufitu. Pokój w nie wyposażony będzie zdawał się być znacznie wyższy i przestronniejszy.
Po drugie – przez meble i ich ustawienie. Zatem – jak optycznie powiększyć salon dzięki odpowiedniemu umeblowaniu? Punktem wyjścia powinien być daleko posunięty minimalizm w liczbie sprzętów, przy jednoczesnej maksymalizacji ich funkcjonalności. Jeśli szafa – to wysoka, wbudowana w ścianę, najlepiej z potęgującymi efekt poszerzania przestrzeni lustrami na drzwiach. Sofy czy narożniki, w celu racjonalnego wykorzystania obszaru przez nie zajmowanego, powinny mieć wbudowane pojemniki na pościel. Dobrze jest też postawić na meble na nóżkach – zyskamy w ten sposób miejsce pod nimi, same zaś „wyciągną” cały pokój w orientacji pionowej. Myśląc o tym, jak optycznie powiększyć pokój, nie można też zapominać o ergonomii. Istotne jest usytuowanie poszczególnych elementów, zwłaszcza, gdy ma on także służyć jako miejsce do pracy.
Inne sposoby na optyczne powiększenie pokoju
Tak naprawdę jest ich co nie miara, i już od indywidualnego wyboru i gustu oraz możliwości zależy, na które ostatecznie się zdecydujemy. Optyczne powiększenie pokoju kolorami uzyskamy na przykład dodając zdecydowany akcent barwny do jednolitego, jasnego tła ścian – może być to na przykład półka z książkami w wyrazistych, ale nie pstrokatych barwach. Zgrupowanie książek w podobnym kolorze ożywi pokój, jednocześnie intensyfikując poczucie ładu. Wnętrze wizualnie zyska też na wielkości, gdy zamiast centralnego punktu sztucznego oświetlenia (na przykład żyrandola) postawimy na lampy punktowo doświetlające ściany i narożniki. Wartym uwagi pomysłem jest też ujednolicenie podłóg, tak pod względem barw, jak i materiału. Ich monolityczna powierzchnia zapewni optyczne powiększenie pokoju, ale także pomieszczeń do niego przylegających, jak choćby kuchnia czy przedpokój.