Okna - inspiracje 2021 - OknoPlus

| 10 marca 2021 |

Jeszcze kilkanaście lat temu nie istniało coś takiego, jak trendy okienne. Prym wiodły popularne „plastiki” w białych ramach o dość wątpliwej estetyce i niezbyt zadowalających parametrach. Punktem zwrotnym stał się rozwój technologii oraz możliwość produkcji stolarki okiennej z innych niż PVC materiałów. Dziś clou nowoczesnych, wywołujących ekscytację domów stanowią znacznych rozmiarów okna. Inspiracje 2021 roku projektanci czerpią z bliskości natury – stąd przeszklenia coraz śmielej zastępują ściany i stanowią pomost łączący wnętrze z otoczeniem. Wielkogabarytowe konstrukcje okienne są aluminiowe, zaś szyby – energooszczędne. Na pierwszy plan wysuwa się ekologia, która znajduje odzwierciedlenie w zastosowaniu przyjaznych ludziom i środowisku materiałów.

Pojedynek gigantów

Wprowadzenie aluminium do stolarki otworowej umożliwiło tworzenie wytrzymałych i jednocześnie lekkich, wielkoformatowych konstrukcji. Dzięki temu marzenia o niezmąconym widoku i oknach oraz drzwiach tarasowych rozciągających się od podłogi po sufit stały się realne i na wyciągnięcie ręki.

Ku uciesze klientów, wśród okiennych gigantów trwa obecnie zacięty pojedynek, a producenci prześcigają się w parametrach i wykorzystywanych technologiach. W nowoczesnych projektach domów doskonale sprawdzą się produkty z linii Reveal. Okna aluminiowe Reveal Hide oraz przesuwne drzwi tarasowe Reveal Slide dzięki ukrytym okuciom oraz cienkim ramkom są zarówno praktyczne, jak i estetyczne. Elegancja i nowoczesny duch innowacyjnych okien ALU w rozmiarze XXL wynoszą je na najwyższy poziom designu, czyniąc często najmocniejszym elementem dekoracyjnym. Do nas pozostaje decyzja, czy będą cieszyć oko sauté lub otulone zasłonami, roletami czy żaluzjami.

Inspiracje 2021 – domowy ekosystem

Trendy budowlane oscylują wokół eko-designu oraz budownictwa pasywnego i energooszczędnego. Jest to wynik obowiązujących od 1 stycznia nowych Warunków Technicznych, rosnącej odpowiedzialności społecznej producentów, ale także świadomości ekologicznej samych inwestorów. Nasze serca podbijają domy w stylu stodoły czy drewniane, modułowe konstrukcje wprost ze Skandynawii. Wszystkie te projekty zawierają dużych rozmiarów okna. Inspiracje 2021 płyną z siły i piękna tkwiącego w minimalizmie – to on stoi na straży termoizolacyjności budynku i dba o komfort termiczny mieszkańców. Im bardziej zwarta i geometryczna bryła, tym lepiej dla środowiska, a do jego ochrony przyczyniają się także… energooszczędne szyby! Prym wiodą więc pakiety trzyszybowe stanowiące nieodłączny element ciepłych okien. Do wyboru mamy szkło niskoemisyjne, grzewcze czy o zmiennej przezierności, którego zastosowanie sprawdzi się nie tylko w konstrukcjach okiennych, ale też drzwiach tarasowych. Takie rozwiązanie dostępne jest w konstrukcjach przesuwnych Ultraglide Monorail, które coraz śmielej wkraczają na salony.

Odpowiednio dobrana stolarka otworowa o wysokich parametrach technicznych to pierwszy krok w stronę zatrzymania zmian klimatycznych. Inwestycja w produkty jakości premium pozwala zwiększyć wydajność energetyczną domu i tym samym oszczędzać na rachunkach.

Gdy obraz maluje się sam

Biorąc pod uwagę szybko postępującą urbanizację terenów, coraz częściej marzy nam się dom na uboczu. Wybieramy zaciszne, podmiejskie tereny, a widok drapaczy chmur i zatłoczonych ulic zamieniamy na leśne krajobrazy. Życie w zgodzie z przyrodą wpisuje się w coraz bardziej popularny w budownictwie nurt biophilic design oznaczający tęsknotę za wszystkim, co naturalne, stąd duży nacisk kładzie się na takie materiały, jak drewno, kamień i szkło. Symbiozę z naturą umożliwiają wielkoformatowe okna, które wpuszczają do wnętrz dużą ilość światła słonecznego i dbają o odpowiednią termikę domu.

W dużych przeszkleniach obraz maluje się sam i zachwyca o każdej porze roku. Aby cieszyć się jeszcze piękniejszymi widokami, możemy zadbać o estetykę okiennych ramek. Wybór jest naprawdę szeroki. Powłoki w kolorach z palety RAL, matowe lub błyszczące wykończenia, a nawet imitujące drewno faktury. Dziś pomieszczenia nie muszą być urządzone w tym samym duchu, co fasada domu, dlatego klienci firmy OknoPlus mogą postawić na opcję bicolor i dopasować kolorystycznie obie strony ram. Modny duet – stalowa szarość i energetyczna żółć na jednym produkcie? Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych!

Innowacyjne okna – inspiracje 2021, które przetrwają na lata

Zdajemy sobie sprawę z ulotności trendów, dlatego stawiajmy na rozwiązania, które będą służyć nam przez lata, a ich wysoka jakość pozostanie niezmieniona. Wielkoformatowe przeszklenia i całoszklane konstrukcje oraz ich znacząca rola w eko-designie to nie tylko obowiązująca moda, ale też odpowiedzialność za komfort życia bliskich oraz troska o przyszłość planety, której los leży w naszych rękach.