Okna winchester czy złoty dąb

| 6 marca 2023 |

Zacznijmy dziś przewrotnie! Czy okna drewniane muszą być wykonane z drewna? Bez wątpienia muszą! Jednak czy to jedyna opcja jeśli chcemy cieszyć się pięknem naturalnego usłojenia, pomijając delikatne niedoskonałości, które niesie za sobą ten szlachetny, acz niekiedy kłopotliwy wybór? Nic bardziej mylnego. Tu z pomocą przychodzą rozwiązania drewnopodobne, których na pierwszy rzut oka nie sposób odróżnić od daru natury. Uzbrojeni w taką wiedzę stajemy jednak przed znacznie trudniejszym wyborem. Okna winchester czy złoty dąb? Oto jest pytanie!

Okna złoty dąb i winchester, ale w nieco innym wydaniu

Stolarka drewniana, choć bez wątpienia będąca synonimem elegancji i szczytem wysublimowania, nie jest już jedynym wyborem, gdy mowa o rozwiązaniach premium łączących to, ce efektywne z tym, co niezwykle efektowne. Te swoiste klasyki musiały zrobić nieco miejsca na podium profilom PVC, które nie mają już nic wspólnego ze swoimi archaicznymi pierwowzorami oraz ramom ALU, wynoszącymi design na zupełnie nowy poziom. Oba rozwiązania, oprócz doskonałej jakości i najwyższych parametrów, łączy jeszcze jedna cecha – mogą zostać poddane pełnej personalizacji, a możliwość wybarwienia staje się właściwie nieograniczona. Dzięki temu, drewniane gwiazdy aranżacji, czyli okna złoty dąb i winchester, wcale nie muszą być… drewniane! Okna drewnopodobne wyglądają równie zachwycająco, nie brakuje im szlachetnego wymiaru, a do tego ich konserwacja i pielęgnacja nie przysporzy nam żadnego problemu.

Okna winchester czy złoty dąb? Różnica jest zasadnicza!

W kompozycji wnętrza liczy się każdy, nawet najmniejszy szczegół, a gdy mowa o rozróżnieniu tych dwóch wykończeń, w grę naprawdę wchodzi detal – w tym przypadku nasycenie i intensywność barwy. Nic więc dziwnego, że okna winchester i złoty dąb to nazwy stosowane zamiennie, choć zupełnie niepoprawnie. Pierwszy wariant jest znacznie spokojniejszy, chłodniejszy, w wyraźnym, wybielonym aspekcie jasnego brązu. Okna złoty dąb to cieplejsza, drewnopodobna odsłona – pełna miodowych, karmelowych, a nawet pomarańczowych refleksów. Pięknie zagra na przykład z wielkoformatowymi oknami Morlite, przez które do wnętrza wpadnie mnóstwo drogocennych promieni słonecznych, dodatkowo rozświetlających wnętrze i wydobywając z niego to, co najpiękniejsze.

Aranżacje z naturą w tle

Okna winchester czy złoty dąb? Które lepiej sprawdzą się w wymarzonym wnętrzu? Ich uniwersalne piękno pozwoli z łatwością wkomponować je w dowolny styl. Zagrają pierwsze skrzypce w „naturalnych” klasykach – wnętrzach urban jungle, scandi, japandi oraz hygge. Są harmonijnym dopełnieniem klimatów rustykalnych, shabby-chic oraz tradycyjnych kompozycji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ocieplić nimi również ascetyczny loft, chłodną przestrzeń pofabryczną czy minimalistyczny industrial.

Z jakimi kolorami polubią się te warianty? Bez wątpienia z czernią i bielą, barwami ziemi, a także kojącymi pastelami. A że czerpią inspirację z natury, warto zapewnić im towarzystwo w postaci bujnej, domowej zieleni, która nie tylko doskonale wpłynie na nasze samopoczucie, ale wprowadzi do czterech ścian mnóstwo dobrej, ożywczej energii.

Kolor to jedno, ale… liczą się parametry

Design, choć niezwykle ważny, musi iść w parze z doskonałymi właściwościami – niezależnie czy nasz dom ozdobią okna winchester czy złoty dąb. Budując energooszczędnie, z poszanowaniem planety i przyszłych pokoleń, a także naszego zdrowia, komfortu oraz samopoczucia, należy wybierać te rozwiązania, które zapewnią nam ciepło, ciszę i bezpieczeństwo. Innowacyjne okna PVC, jak i ALU sprawdzą się tu bez zarzutu, wyprzedzając wymagania Warunków Technicznych 2021 z nawiązką.

Wśród topowych propozycji, łączących design, jakość oraz najwyższe parametry, niezwykle wysoko plasuje się ekologiczne okno Genesis. Współczynnik Uw na poziomie zaledwie 0,7 W/m2K, potrójny pakiet szybowy z ciepłą ramką oraz innowacyjne komponenty sprawiają, że rozwiązanie zostało wpisane na rządową listę urządzeń i materiałów, kwalifikującą do ubiegania się o dotacje z programu Czyste Powietrze.

***

Okna złoty dąb oraz winchester to wzornicza klasyka w najlepszym wydaniu, ale jeśli dodamy do niej zalety stolarki ALU lub PVC, zyskamy rozwiązanie, które zachwyci zarówno estetycznie, jak i funkcjonalnie. A przecież to, co piękne musi zawsze iść w parze z tym, co niezawodne!