Kolory okien - OknoPlus

| 6 kwietnia 2022 |

Kolorystyka okien nie jest zazwyczaj pierwszą rzeczą, na jaką zwraca się uwagę przy ich wyborze. Prawda czy mit? Zdecydowanie prawda – ważniejsze wydają się m.in. parametry techniczne – np. współczynnik przenikania ciepła, zakres tłumienia dźwięków, czy stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji. Nie oznacza to jednak, że względy estetyczne mogą odejść w zapomnienie! Każdy miłośnik doskonale zaaranżowanych wnętrz potwierdzi, że kolor okna ma niemal tak duże znaczenie, co jego właściwości techniczne. To właśnie odcień ramy okiennej może okazać się wisienką na torcie w wystroju elewacji czy aranżacji wnętrza. Dziś na szczęście nie trzeba wybierać między tym, co efektywne a tym, co efektowne. Zobacz, jakie są modne kolory okien 2022 oraz jaki kolor okien do nowoczesnego domu lub mieszkania wybrać.

Kolorystyka okien – rynek i trendy

Powiedzmy sobie wprost – nastały czasy, w których białe okna są opcją, nie koniecznością, a to otwiera przed inwestorami zupełnie nowe możliwości aranżacji wnętrz. I choć największą popularnością cieszą się uniwersalne propozycjeokna antracytowe, białe, czarne, szare, brązowe czy drewnopodobne, to chętnie sięgamy również po te w intensywnych odcieniach, np. jesiennej czerwieni, musztardowej żółci, żywej zieleni czy głębokiego granatu. To tylko niektóre modne kolory okien 2022, nad zakupem których warto się zastanowić, by wyróżnić swój dom czy mieszkanie na tle okolicznej zabudowy i wywołać ogromny efekt “wow” na twarzach gości.

Moda zmienną jest…. czy warto stawiać na modne kolory okien 2022?

Trendy zmieniają się jak w kalejdoskopie i trudno za nimi nadążyć – najmodniejsze kolory okien 2021 zastąpiły już nowe barwy, takie jak kolor roku 2022, którym został błękitno-fioletowy odcień Veri Peri. Przy zakupie stolarki okiennej nie warto więc ślepo podążać za modą – tym bardziej, że kupując okna premium, dokonuje się inwestycji na lata, a nie jeden sezon. Okna w kolorze zgodnym z chwilowym trendem mogą wkrótce okazać się passe, a dostosowywanie do nich całej kompozycji byłoby na pewno uciążliwe.

Jaka powinna być kolorystyka okien w domu czy mieszkaniu?

Po pierwsze – musi pasować do wystroju wnętrza i stylu wykończenia elewacji.
Po drugie – byłoby świetnie, gdyby cechował ją praktyczny charakter.

Zatem… jaki kolor okien do nowoczesnego domu wybrać na podstawie niniejszych kryteriów?

Okna dwukolorowe – sztuka kompromisu

Częstym problemem kupujących okna jest brak możliwości postawienia na kolor, który będzie pasował zarówno do elewacji budynku, jak i jego wnętrza. Rozwiązaniem mogą być proponowane przez producentów stolarki otworowej okna bicolor, których ramy prezentują się inaczej od wewnątrz i z zewnątrz. Okna dwukolorowe umożliwiają pogodzenie ze sobą pozornie sprzecznych stylistyk – np. minimalistycznej, klasycznej elewacji (wymagającej np. białych ram) i surowego, industrialnego wnętrza (z oknem w kolorze czarnym lub antracytowym).

Tego typu rozwiązania polecane są także do mieszkań w budynkach objętych ochroną konserwatora zabytków, który często pozwala zastosować tylko jeden, z góry określony kolor okna po stronie elewacji, dla zachowania jej pierwotnego uroku.

Jaki kolor okien do nowoczesnego domu będzie najbardziej praktyczny?

Kolorystyka okien ma spory wpływ na ich późniejszą eksploatację – w szczególności zaś na komfort konserwacji. W końcu każdy, kto miał okazję myć mocno zabrudzone, białe okna, potwierdzi, że może to być istna droga przez mękę. Zdecydowanie łatwiej utrzymać w czystości okna czarne lub w złamanych odcieniach, np. antracytu czy szarości. Dodatkowo, zanieczyszczenia na ramach okiennych w takich kolorach, nie rzucają się mocno w oczy. Innymi słowy, niektóre modne kolory okien 2022 są także szalenie praktyczne!

Jakie są kolory okien dla wnętrz w różnych stylach?

Modne kolory okien 2022 to nie te, które lansuje branża modowa, a te, które najlepiej pasują do ulubionego, wybranego stylu architektonicznego. W popularnych, skandynawskich aranżacjach, sprawdzają się dobrze okna drewniane, drewnopodobne i białe. We wnętrzach i budynkach industrialnych, świetnie spisują się profile antracytowe i czarne. W miejscach urządzonych w stylu eklektycznym i pop-art, często pojawią się natomiast okna w innych, intensywnych kolorach – zieleni, bordo, żółci czy granatu. Wszystko zależy od naszej wyobraźni!

Moda zmienną jest, dlatego w przypadku dokonywania inwestycji na lata, jaką jest zakup okien, warto myśleć przyszłościowo, co wcale nie oznacza, że design ominie nasz dom szerokim łukiem. Modne kolory okien 2022 – czerń, antracyt czy wariant bicolor, są szalenie uniwersalne i wyjątkowo praktyczne. Okna w „trendy” kolorystyce mają zatem ponadczasowy charakter! Paradoks?