Balijski

| 19 lipca 2023 |

„Oprócz błękitnego nieba, nic mi dzisiaj nie potrzeba”… niewątpliwie tak w skrócie można opisać beztroski pobyt na tropikalnej wyspie Bali. Wspaniała roślinność, zapierające dech w piersi krajobrazy, ciepły ocean w niekończących się tonacjach błękitu i turkusu, nieskazitelne, słoneczne plaże i dużo dobrego czasu spędzonego na łonie przyrody. Jak uzyskać podobną świeżość i egzotyczny powab w swoich czterech ścianach? Styl balijski we wnętrzu pozwoli zanurzyć się w egzotycznej aranżacji i cieszyć dyskretnym urokiem natury każdego dnia. Dobry wystrój zagwarantuje, że nawet w środku zimy możemy poczuć wakacyjną lekkość i swobodę.

Dom w stylu balijskim – wymarzona aranżacja

Pewnie wielu z nas czasem spogląda z zazdrością w stronę malowniczych wysp gdzieś na oceanie. Dobra aura, piękne okoliczności przyrody i fascynujące harmonią oraz lekkością wnętrza wydają się idealnym sposobem na udane życie. W naszej szerokości geograficznej nie możemy liczyć na podobne warunki, dlatego musimy wspierać się wyobraźnią i kreatywnością, żeby dokonać pozytywnych zmian w swoim najbliższym otoczeniu. Od wielu sezonów jednym z ulubionych stylów aranżacyjnych Polaków jest skandynawski minimalizm. Wystrój pozbawiony zbędnych ozdób koncentruje się na jasnych kolorach, naturalnych materiałach i prostych wykończeniach. Styl bali, podobnie jak uwielbiane scandi, przemawia do użytkowników umiłowaniem słońca, przyrody oraz przestrzeni, które to elementy umiejętnie wysuwa na pierwszy plan.

Jak wkomponować styl balijski w swoje cztery ściany?

Styl balijski we wnętrzu to łagodny klimat, w którym dominującą nutą jest harmonijne połączenie świata wewnętrznego z zewnętrznym. Naturalne elementy wyposażenia, stonowane barwy ziemi i duża ilość światła dziennego rewelacyjnie wpływają na wyciszenie i dobry odpoczynek. Styl balijski swoją świeżością i kojącą neutralnością przywodzi na myśl estetykę boho, gdzie słońce i egzotyczne akcenty ogrywają istotną rolę. Mieszkanie czy dom w styl balijskim będą jednak bardziej wysublimowane, lekko zgaszone, ale w jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu. Chłodna biel, miękki beż czy pastelowy brąz niepodzielnie królują w domowym zaciszu, a w zestawieniu z soczystą zielenią roślin doniczkowych i przydomowego ogrodu wyczarują intymny, spokojny azyl, w którym łatwo odnajdziemy upragnione wytchnienie. W miejscu etnicznych motywów pojawiają się oryginalne komponenty wytwarzane rzemieślniczo. Meble z egzotycznego drewna, bambusowe krzesła lub półki z wikliny to obowiązkowe przedmioty podkreślający niezwykły charakter wystroju.

Czy styl balijski jest… drobiazgowy?

Jedną z nadrzędnych zasad aranżacji w duchu Bali jest minimum „rozpraszaczy” i maksimum relaksu. Styl balijski we wnętrzu rezygnuje z designerskich dodatków. W tej estetyce króluje przede wszystkim… prostota. Na ścianach wiszą makatki i makramy w neutralnych kolorach, obok bambusowego stolika kawowego leży dywan pleciony z trawy, na półkach stoją orientalne posążki, wśród których honorowe miejsce zajmuje Budda. Na kanapie znajdziemy lniane, gładkie, jasne poduszki i bawełniane koce. Jeśli chcemy nieco wzmocnić wystrój, możemy wykorzystać typowy dla Bali wzór w czarno-białą kratę i zarzucić w postaci pledu na rattanową huśtawkę lub płócienny hamak na tarasie. Wyjątkowej lekkości i subtelności dodadzą zwiewne moskitiery lub gustowne baldachimy nad łóżko.

Podaruj mi trochę słońca…

Nieliczne, proste i neutralne dodatki nie przysłaniają tego, co we wnętrzu najistotniejsze – światła. To ono wiedzie prym w domowej przestrzeni. Styl bali otacza się licznymi lampami wykonanymi z naturalnych surowców, ale przede wszystkim aranżacja… krąży wokół słońca! Naturalne światło jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania – poprawia sprawność psychofizyczną i rozbudza w domownikach więcej pozytywnej energii. Stanowi również doskonały element aranżacyjny, dlatego warto wybrać monumentalne przeszklenie, które miękko zatrze granicę między wnętrzem a światem przyrody. Doskonałym pomysłem będzie wykorzystanie suwanki Reveal Slide jako funkcjonalnego i efektownego łącznika salonu z ogrodem. Co otrzymamy? Słońce, zieleń i dobry nastrój, a wszystko to w rozmiarze XXL! Możemy też wybrać okna drewnopodobne, żeby jeszcze bardziej zakorzenić wystrój w naturalnym klimacie.

Kiedy popatrzymy na swój dom w stylu balijskim, gdzie słońce tańczy z zielenią, to przestaniemy marzyć o egzotycznych, dalekich podróżach i uśmiechając się do siebie, zanucimy, że… już nic nam więcej nie potrzeba.