Każda decyzja dotycząca konstrukcji naszych domów oddziałuje na środowisko naturalne. Ogromny wpływ na naturę ma m.in. jakość wykorzystanych materiałów budowlanych, a kluczową rolę odgrywają tu systemy ociepleń, urządzenia grzewcze oraz okna elewacyjne. Co te ostatnie mają wspólnego z globalnym ociepleniem i w jaki sposób mogą przyczynić się do poprawy sytuacji ekologicznej lub do jej pogorszenia?
Stare okna elewacyjne i nowy problem
Każda bryłka węgla dokładana do pieca odbija się negatywnie na kondycji środowiska naturalnego. Każdy nierozsądny wybór zakupowy odciska ślad w historii tej planety. Mogłoby się wydawać, że jeden nieocieplony dom, czy jedno nieszczelne okno nie doprowadzi przecież do tragedii i oczywiście tak jest, ale tylko wtedy, kiedy myślimy w skali mikro. Jeżeli zaczniemy myśleć w skali makro i zrozumiemy, że tych nieocieplonych domów, z nieszczelnymi przeszkleniami są setki, tysiące i miliony, to skala problemu staje się bardzo realna. Tak jak kropla drąży skałę, a wiele kropli potrafi ją rozłupać, tak tygodnie i lata bagatelizowania poziomu emisyjności naszych domów sprawiają, że borykamy się z coraz większym zanieczyszczeniem powietrza.
Ogrzewanie budynków jest jednym z największych generatorów zanieczyszczenia środowiska. Większość smogu, z którym zmagamy się wszyscy jesienią i zimą pochodzi nie z wielkich fabryk i kopalń, a… z naszych kominów. W Polsce jest ok. 7,5 miliona kotłów oraz pieców opalanych węglem i drewnem, a w części budynków nadal są stare okna i drzwi, przez które ucieka mnóstwo ciepła. Jeśli elewacja domu nie ma izolacji termicznej, a w okiennych ramach dosłownie hula wiatr, to trzeba się liczyć z ogromnymi wydatkami na ogrzewanie.
Ile pieniędzy możesz tracić przez zniszczone okna?
Przez stare, nieszczelne okna z budynku może „uciekać” nawet do 25% ciepła, a to ogromnie zwiększa koszty ogrzewania. Dokładne obliczenie strat energii jest dość trudne i wymaga uwzględnienia wielu zmiennych, m.in. współczynnika przenikalności cieplnej okien oraz ich powierzchni, a także lokalizacji budynku, ale można przyjąć, że w jednym sezonie grzewczym przez stare okna elewacyjne i zniszczone okna dachowe może nam „znikać” od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych. Nieocieplona elewacja domu z przestarzałymi oknami dosłownie świeci się na pomarańczowo i czerwono w kamerze termowizyjnej. Te energetyczne kolory to ciepło, które przenika przez szyby, ramy okienne, ściany, stropy i fundamenty, a jednocześnie są to Twoje pieniądze wyrażone w tych jakże atrakcyjnych kolorach. Nikt z nas nie chce oglądać tych barw, prawda?
Dobre okna = realna oszczędność pieniędzy
Dobrze ocieplona elewacja domu z energooszczędnymi oknami jest w stanie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie o kilkadziesiąt procent. Inwestycja w izolację termiczną i nowoczesne okna już od pierwszego sezonu grzewczego przekłada się na oszczędność pieniędzy. Okna zgodne z WT 2021 realnie wpływają na domowy budżet, a co ważne, ich zakup można sfinansować z dotacji w ramach programu Czyste Powietrze. Z dofinansowaniem można kupić m.in. okna PCV z serii Morlite o współczynniku Uw 0,7 W/m2 lub najwyższej jakości aluminiowe okna z serii Reveal Unique.
Ciepła elewacja domu i energooszczędne okna elewacyjne – duet doskonały
Według Warunków Technicznych 2021 energooszczędne okna powinny mieć współczynnik Uw na poziomie 0,9 W/m2. Im niższy jest współczynnik Uw konkretnych okien, tym lepiej, bo oznacza to, że wyprzedzają one wymagania ustawodawcy i pozwalają oszczędzić naprawdę dużo energii. Im cieplejsze są okna elewacyjne i dachowe, tym mniejsze będzie zapotrzebowanie budynku na energię cieplną i tym mniej wyemituje on szkodliwych substancji.
OknoPlus wspiera oszczędnych
W ofercie OknoPlus znajdziesz ogromny wybór okien do programu Czyste Powietrze. Od lat wspieramy klientów w wyborze solidnej stolarki otworowej, a teraz działamy też w Koalicji Termomodernizacji walczącej o popyt na ekologiczne okna. Osoby planujące złożenie wniosku o dofinansowanie na wymianę okien mogą skorzystać ze wsparcia specjalistów OknoPlus – wypełnić razem z nimi dokumenty i uzyskać pomoc w wyborze odpowiednich produktów.