Estetyka ma głos, a funkcjonalność – coraz większe znaczenie…
Czasy, kiedy brama garażowa miała być po prostu drzwiami chroniącymi pomieszczenie i jego cenną zawartość przed deszczem, śniegiem, mrozem i wizytami nieproszonych gości, odchodzą w zapomnienie. Wzrosły nasze oczekiwania wobec produktów i komponentów, zmieniły się priorytety, a estetyka doszła do głosu, także w tej kwestii. Dziś śmiało podpowiada, jaka brama garażowa będzie wizualnie współpracować z projektem domu…
Jaką bramę garażową wybrać – od blaszanych drzwi do designerskich rozwiązań
Od bramy garażowej wymagamy przede wszystkim funkcjonalności – to akurat nie zmieniło się od lat. Jednak dziś, rozważając wybór, nie patrzymy na bramę wyłącznie przez pryzmat użyteczności. W nowoczesnym budownictwie to detal, który liczy się i przy aranżacji elewacji, i przestrzeni otaczającej bryłę budynku. Do tego znaczeniowego „awansu” bramy garażowej przyczynił się… współczesny design.
Obrazek blaszanych drzwi wyposażonych w metalową sztabę albo w pęk zardzewiałych kłódek, broniących dostępu do auta i innych zgromadzonych pod garażowym dachem skarbów, został zastąpiony przez zapewniające profesjonalną ochronę, ale… stylowe rozwiązania, np. bramy segmentowe garażowe. Producenci już dawno zdali sobie sprawę, że także w przypadku wrót do garażu klienci oczekują różnorodności: kolorów, faktur czy wzorów.
Co komu w projekcie gra – monokolor czy kontrast?
Jaką bramę garażową wybrać, aby – dzięki tej decyzji – dom i przydomowa przestrzeń zyskały na wizualnym odbiorze? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo wszystko zależy od stylistycznej koncepcji obranej przy projektowaniu domu.
Brama garażowa to element konstrukcyjny, który może być spójny ze stylistyką fasady czy stolarki otworowej budynku i kolorystycznie z nimi korespondować, albo odwrotnie: wyróżniać się na tle okolicznej zabudowy. Kiedy ma zagrać rolę kontrastowego detalu (np. ciemny kolor bramy na tle jasnej ściany zewnętrznej), warto dobrze przyjrzeć się opcjom wyboru, bo brama garażowa odcinająca się od elewacji to dość mocny element aranżacji.
Jaka brama garażowa? Wyróżnij się, czyli fokus na kolor i wzór
Kiedy wiemy już, jak będzie wyglądać wymarzony dom i jaką rolę ma odgrywać w tej kompozycyjnej wizji brama garażowa, pora skupić się na wzrokowych wyróżnikach. Tak jak w przypadku drzwi i okien, tak i w tej kwestii można dziś liczyć na wiele ciekawych propozycji rynkowych, jeśli chodzi o wzory i kolory. Bramy segmentowe garażowe i rolowane oferowane przez OknoPlus to np. 11 standardowych kolorów do wyboru z palety firmy. W tej grupie znajduje się m.in. antracyt – intrygujący odcień szarości, jeden z najmodniejszych obecnie kolorów, który utrzymuje się na podium od kilku sezonów. Z uwagi na swoją wyrazistość, dobrze sprawdzi się w opcji bramy kontrastującej. A jeśli ktoś woli barwy inspirowane naturą, szansę na realizację pomysłu dają kolory nawiązujące do drewna.
Jaka brama garażowa spodoba się tym, dla których kolor to za mało, by podkreślić wyjątkowość i elegancję konceptu? Tu sprawdzą się dekoracyjne detale, unikalne wzory przetłoczeń i różne rodzaje powierzchni faktur, które nadają kierunek aranżacji: np. w stronę klasyki lub nowoczesności.
Funkcjonalność? I to najwyższa…
Gdy przypominamy sobie garaże sprzed lat, trudno zestawić obrazek z przeszłości ze współczesnymi modelami. Bo oprócz wyglądu, zmieniła się także funkcja tego pomieszczenia. Dzisiejszy garaż, dopełniający przestrzeń nowoczesnego domu, to solidne (i stylowe) schronienie dla samochodu. Ale nie tylko… Bywa miniwarsztatem, kiedy ktoś z domowników zajmuje się majsterkowaniem. Zdarza się, że i salą muzycznych prób albo składzikiem na narzędzia. A zatem jaką bramę garażową wybrać w kontekście tej praktycznej multifunkcyjności?
Cóż, w najprostszym ujęciu: taką, która zapewnia komfort akustyczny, ciepło i oczywiście bezpieczeństwo. Brama z odpowiednim zabezpieczeniem antywłamaniowym, jak np. zamek i rygiel, to przeszkoda dla amatorów cudzej własności, skutecznie studząca ich zapał. Jak zabezpieczyć się przed złodziejem – w tym temacie warto być na bieżąco…
Zastawiając się nad wyborem, dobrze również zwrócić uwagę na kwestie energooszczędności i przyglądać się parametrom izolacyjności. W przypadku bram garażowych współczynnik przenikania ciepła U powinien być zgodny ze standardem WT 2021.
aka brama garażowa – słówko o wygodzie
Wybierając elementy stolarki otworowej, szukamy rozwiązań wspierających komfort użytkowania. Często jednak na decyzję wpływają osobiste preferencje i potrzeby a nie opinie.
Nie inaczej jest w przypadku bram do garażu. Kiedy zastanawiamy się nad sposobem otwierania bramy (ręczny lub automatyczny) lub gdy poszukujemy odpowiedzi na pytanie, jaka szerokość bramy garażowej (lub wysokość) będzie najlepsza, kierujmy się własną wygodą, a nawet przyzwyczajeniami. To dobry kierunek, gdy wybiera się produkt, który ma służyć latami.
A jeśli zależy nam na oszczędności miejsca w pomieszczeniu? Rozwiązaniem może być brama segmentowa. Garażowa przestrzeń nie jest w tym przypadku niepotrzebnie ograniczana. Bramy segmentowe garażowe w chwili otwierania nie blokują także miejsca przed budynkiem. Pełna swoboda ruchu, i wygoda.