„Szczęśliwi ci, którzy mają łazienkę z oknem” – wzdychają z nutą zazdrości mieszkańcy bloków, w których to pomieszczenie z założenia pozbawione jest otworu okiennego. Łazienka bowiem przez swój swoisty mikroklimat jest narażona na niemal nieustanne działanie szeregu niekorzystnych czynników – przede wszystkim podwyższonej wilgotności. Dlatego, jeśli jesteśmy w gronie szczęśliwców i mamy w łazience okno, powinniśmy zadbać o odpowiednią jego konstrukcję i jakość.
Nie każde okno z wentylacją nadaje się do łazienki
To uwaga skierowana przede wszystkim do właścicieli starszych domów lub mieszkań, którzy nie zdążyli jeszcze wymienić okien w ramach termomodernizacji. Wspomniana już wilgoć w połączeniu z niemałymi przecież i raczej dość gwałtownymi skokami temperatury bardzo poważnie zagraża oknom o ramach drewnianych.
Możemy zauważyć, że dotąd szczelne okno zaczyna przepuszczać powietrze z zewnątrz, a na dodatek ciężko się otwiera i zamyka. To objawy wypaczenia drewnianych ram – zjawiska powodującego też straty cieplne, których długofalową konsekwencją jest uszczuplenie zawartości naszego portfela przez wzrost wydatków na ogrzewanie – ostrzega Ewa Zarychta, OknoPlus.
Przeciwdziałanie tym niekorzystnym zjawiskom jest proste: należy zastąpić stare okna nowoczesnymi, wykonanymi z PVC lub aluminium, czyli materiałów, które nie odkształcają się w wilgotnym środowisku o zmiennej temperaturze.
Na co zwrócić uwagę wybierając okno wentylacyjne do łazienki?
Łazienka jest pomieszczeniem, w którym szczególnego znaczenia nabiera stwierdzenie „splendid isolation” – miejscem, w którym jak mało gdzie potrzebujemy absolutnej i niezmąconej prywatności. Jak zatem sprawić, by okno z wentylacją tę prywatność nam zapewniło? Z pomocą przychodzą nowoczesne szklenia.
Doskonale sprawdzające się w łazience jednoskrzydłowe okno Genesis wyposażamy w standardzie w potrójny pakiet szybowy, nic zatem nie stoi na przeszkodzie by jedna z nich chroniła domowników przed wścibskimi spojrzeniami. Możliwości są szerokie, do łazienki szczególnie polecamy jednak szyby matowe lub piaskowane – mówi Ewa Zarychta, OknoPlus.
Co ważne, nie ma przy tym obaw o zakłócenie przepływu światła. Wysoka jakość szkleń sprawia, że wnętrze łazienki będzie naturalnie oświetlone równie dobrze, jak w przypadku szyb całkowicie przejrzystych.
Wpuść światło, zatrzymaj ciepło
Okna stanowią niezwykle ważny element systemu izolacji termicznej całego budynku, co oznacza, że wybierając okno z wentylacją do łazienki nie powinniśmy pominąć parametrów technicznych. Nie wystarczy jedynie z zadowoleniem skonstatować, że jest szczelne. Okno powinno przecież wesprzeć nas w dążeniu do oszczędzania tak kosztownej obecnie energii. Stąd konstrukcje na tak wysokim poziomie, jak Morlite o współczynniku przenikania ciepła wynoszącym zaledwie 0,7 W/m2K, z zapasem spełniające wymagania Warunków Technicznych 2021. Jednocześnie zredukowana do absolutnego minimum ilość tworzywa pozwala na powiększenie szyb, co w rezultacie daje lepsze doświetlenie wnętrza.
Okno łazienkowe z wentylacją dba o zdrowie mieszkańców
Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, co może skutkować reakcjami alergicznymi, a także bardzo poważnymi w konsekwencjach chorobami górnych dróg oddechowych. Ma również negatywny wpływ na estetykę pomieszczenia przez szpecące plamy. Stąd tak ważne jest zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza i odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Pierwszym powodem do niepokoju powinno być parowanie, którego przyczyną może być… zbyt szczelne okno, uniemożliwiające wymianę powietrza.
Wietrzenie łazienki jest koniecznością, z drugiej strony jednak otwieranie okna zaraz po kąpieli może przynieść przykry efekt w postaci przeziębienia – zaznacza Ewa Zarychta. Optymalnym rozwiązaniem jest okucie okienne Comfort sprawiające, że skrzydło odsuwa się od ramy na 6 milimetrów na całym obwodzie, dzięki czemu mamy okno z wentylacją – dodaje ekspert.
Zrównoważony sposób wietrzenia pozwala uniknąć gwałtownego spadku temperatury, przeciągów, a także narażenia wnętrza na kontakt z niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi. Mając gwarancję pozbycia się nadmiaru wilgoci z łazienki nie musimy jednocześnie obawiać się, że po wywietrzeniu zastaniemy ją na przykład zasypaną śniegiem. To tylko niektóre z zalet, bowiem okucie Comfort ma więcej mocnych stron.
Łazienka jest miejscem pomagającym nabrać sił na początek dnia i zrelaksować się na jego zakończenie. By jednak zapewniała maksimum komfortu, musi być właściwie zaprojektowana i wyposażona – przede wszystkim w okno z wentylacją.
Czytaj także: jakie parametry należy uwzględnić przy wyborze okucia.