Choć mogło się wydawać, że eko-budownictwo to chwilowa moda, chwytliwy slogan i trend, który przeminie, dziś stało się jednym z najważniejszych kierunków rozwoju rynku budowlanego. Rosnąca świadomość ekologiczna, odpowiedzialność za wspólną przyszłość, aż w końcu realne zyski, np. w postaci niższych rachunków za ogrzewanie mówią same za siebie. Szczególną rolę odgrywa tu wysokiej jakości stolarka otworowa, a zwłaszcza okna pasywne i energooszczędne, których zalety odmieniane są od lat przez wszystkie przypadki. I słusznie. Ale czy wiemy, co tak naprawdę kryje się pod tymi pojęciami? Nie jest to bowiem chwyt marketingowy – różnica między tymi rozwiązaniami jest zasadnicza. Jakie normy musi zatem spełniać okno, aby zostać zakwalifikowane do jednej z tych kategorii?
Wspólny mianownik okien energooszczędnych i pasywnych
Przez niskiej jakości przeszklenia może uciekać nawet 30% ciepła, dlatego w nowoczesnych domach stawia się na elementy konstrukcyjne, które będą w stanie zapewnić konstrukcji idealną izolację termiczną, a co za tym idzie zatrzymają drogocenne ciepło wewnątrz budynku. Takie podejście do projektowania przekłada się nie tylko na wygodę mieszkańców, ale również aspekty ekologiczne i ekonomiczne. Szczelne okna to mniejsza potrzeba dogrzewania pomieszczeń. Redukcja ogrzewania to niższe rachunki za pobór energii. Niższy pobór energii to ukłon w stronę środowiska, a to odwdzięczy nam się z nawiązką – zwłaszcza jeśli pomyślimy o przyszłych pokoleniach. Wspólnym mianownikiem stolarki okiennej pasywnej i energooszczędnej jest więc zapewnienie optymalnej izolacji. Różnicę zaczynają się na poziomie technologii i parametrów.
Oszczędne vs samowystarczalne
W nowoczesnym budownictwie okna energooszczędne to już standard. Do „kategorii energooszczędnej” zaliczamy stolarkę, która charakteryzuje się niską przenikalnością cieplną, tj. współczynnik Uw deklarowany przez producenta nie może przekraczać 0.9 W/m2K. Wybór takich rozwiązań nie tylko poprawi nasz komfort termiczny, ale pozwoli optymalnie wykorzystać światło słoneczne, które wpada do wnętrza domu.
Nieco inaczej jest w przypadku okna pasywnego i budownictwa pasywnego w ogóle. Pod pojęciem „pasywność” kryje się bowiem samowystarczalność energetyczna, czyli brak konieczności stosowania dodatkowych źródeł poboru energii. Prościej mówiąc, stolarka okienna pasywna nie tylko zatrzymają ciepło w domu, ale będą je efektywnie pozyskiwać. Wiąże się z tym kolejna różnica, tym razem dotycząca parametrów stolarki. Współczynnik Uw w oknach pasywnych nie może przekraczać 0,8 W/m2K.
Pamiętajmy bowiem, że nim niższy poziom Uw, tym lepsze osiągi okna w zakresie termoizolacyjności. Jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat parametrów okien, zachęcamy do przeczytania poradnika, który z pewnością ułatwi zrozumienie kluczowych pojęć dotyczących stolarki okiennej.
Jakie okna energooszczędne wybrać do nowoczesnego domu?
Przede wszystkim te od zaufanego producenta, który jakość rozwiązań stawia na równi z ich designem. Wtedy będziemy mieć pewność, że stolarka będzie charakteryzowała się naprawdę dobrymi parametrami, a nam pozostanie zastanowić się nad kilkoma kwestiami estetycznymi. A jest z czego wybierać! Aluminium czy PCV? Okna imitujące naturalne drewno, w odważnym kolorze palety RAL, a może w odcieniu ponadczasowej bieli lub niezwykle modnym antracycie? Tak szeroki wachlarz możliwości znajdziecie np. w systemie Morlite.
Jakie okna pasywne wpiszą się w nowoczesne trendy architektoniczne?
Domy pasywne uwielbiają światło, dlatego bez wahania warto postawić tu na przeszklenia w rozmiarach XXL, które zaproszą do wnętrza promienie słońca, nie tylko dogrzewając pomieszczenie, ale wydobywając z kompozycji zupełnie nowy blask. W oknach pasywnych, takich jak Genesis czy Reveal Hide, zastosowano wysokiej klasy profile, co przekłada się na stabilność i trwałość konstrukcji, a to oznacza, że szklenie może sięgać od podłogi aż do sufitu – bez obaw o parametry techniczne czy bezpieczeństwo użytkowania danego okna. To, na jaki kolor, fakturę i wykończenie ram postawimy zależy już tylko od naszej wyobraźni.
Jednak tak, jak ważne są parametry stolarki, tak istotny jest sam montaż okien, a w tym przypadku montaż zwany „ciepłym” zostawia alternatywy daleko w tyle. To sposób osadzanie okien, który polega na zabezpieczeniu pianki poliuretanowej dodatkowymi materiałami tj. taśmą paroprzepuszczalną od zewnątrz oraz taśmą paroszczelną od wewnątrz. Dzięki temu pianka nie traci swoich właściwości na skutek negatywnego działania czynników atmosferycznych oraz intensywnej eksploatacji.
Jakie okna wybrać – pasywne czy energooszczędne?
Niezależnie od tego, na jaki wariant postawicie będzie cieszyć się ciepłem, niższymi rachunkami za ogrzewanie i dołożycie swoją cegiełkę do ochrony środowiska. Pragmatycznie i empatycznie, prawda?
To powinno Cię zainteresować: jak zdobyć dofinansowanie do okien energooszczędnych.