Okna trójszybowe - OknoPlus

| 7 lutego 2022 |

Tak, jak na sukces produkcji filmowej wpływa obsada, scenariusz, kunszt reżyserski czy budżet tak, by okna stały się prawdziwą gwiazdą domu, potrzeba idealnego zgrania wielu, nawet najmniejszych detali. W tym przypadku casting muszą przejść profile, skrzydła, okucia, uszczelki, wzmocnienia i szyba, która bez wątpienia gra tu jedną z głównych ról. Tylko czym tak naprawdę jest pakiet szybowy i czym różnią się okna 3-szybowe od 2- i 4-szybowych?

Pakiet szybowy – słowo wyjaśnienia

Co tak naprawdę kryje się pod tym niezwykle istotnym pojęciem? Pakiet to zestaw szyb zespolonych, które montuje się w ramie okiennej. Obecnie nie stosuje się już pojedynczych przeszkleń, które nie są w stanie sprostać wymaganiom współczesnych budynków energooszczędnych i pasywnych. Ich miejsce dumnie zajęły okna trzyszybowe – choć to nie jedyna możliwość dostępna na rynku. Obok nich znajdziemy dwu-, a nawet czteroszybowe przeszklenia. Jakie funkcje spełniają? Chronią okna przed utratą ciepła, zabezpieczają przed uszkodzeniami i tłumią hałasy dobiegające z zewnątrz.

Sprawdź, jaki pakiet szybowy sprawdzi się w Twoim domu (i dlaczego, naszym zdaniem, okna 3-szybowe to wybór idealny).

Przeszklenie – istota każdego okna

Choć na jakość, trwałość i funkcjonalność stolarki „pracuje” wiele elementów, szyba jest tym największym, na powierzchni którego spoczywa niemała odpowiedzialność. Aby lepiej zrozumieć jej rolę, weźmy na warsztat parametry, jakimi opisuje się pakiet szybowy:

  • Ug informuje ile ciepła przenika przez szybę na zewnątrz. Im mniejsza wartość Ug, tym „cieplejsza” szyba;
  • współczynnik g to całkowita przepuszczalność energii słonecznej – wskazuje, jaki procent promieni słonecznych przenika przez szybę do wnętrz. Im wyższa wartość parametru, tym więcej ciepła słonecznego przedostanie się do domu. Wysokiej jakości szkło, nagrzane promieniami słonecznymi, oddaje ciepło do pomieszczenia, wpływając tym samym na temperaturę w środku. Jesienią i zimą – bezcenne (dla komfortu i dla portfela);
  • oznaczenie Lt to transmisja światła – mówi o tym, jak jasne pomieszczenie uzyskamy, stosując wybrany pakiet szybowy. Nasza rada? Wybieraj okna (3-szybowe) o Lt nie mniejszym niż 70%.

Szyba jest obrazem świata zewnętrznego, ujętym w ramach okiennych. Ramy dają szybom stabilność, są odpowiedzialne za trwałość przeszklenia i stanowią mocne wsparcie dla pozornie kruchego szkła. Jednak nawet najlepszy profil nie pomoże, jeśli jakość szyby pozostawi wiele do życzenia. Przyjrzyjmy się bliżej pakietom szybowym. W końcu, co trzy szyby, to nie jedna!

Okna 3-szybowe – razem raźniej

Pojedyncze szyby na szczęście odeszły w niepamięć. Obecnie standardem są okna trójszybowe, choć wybierać możemy również spośród zestawów dwóch i czterech elementów.

Pakiety szybowe oddzielone są ramką dystansową i wypełnione gazem szlachetnym (argonem lub kryptonem), a przestrzeń między dwiema szybami nazywana jest komorą. Standardowe pakiety dwuszybowe (czyli jednokomorowe) mają współczynnik Ug ok. 1,0 W/m2K, natomiast okna trójszybowe, (dwukomorowe) posiadają zazwyczaj współczynnik Ug 0,5 W/m2K.

I to właśnie potrójny wariant jest wyborem optymalnym – zarówno, gdy projektujemy okno do domu pasywnego, jak i energooszczędnego. Podwójny może nie wystarczyć w tak wymagających budynkach, zaś poczwórny, jeśli nie mamy do czynienia z naprawdę trudnymi warunkami atmosferycznymi czy geograficznymi będzie niepotrzebnym kosztem.

Właściwości termiczne okna trójszybowego możemy dodatkowo wzmocnić stosując niskoemisyjne szklenie pokryte powłoką z tlenków metali. Przepuści ona promienie słoneczne do środka budynku, ale zablokuje ich wydostanie się na zewnątrz, zmniejszając utratę ciepła. Warto pamiętać, że okna energooszczędne o znakomitych parametrach cieplnych pomogą zredukować koszty związane z ogrzewaniem budynku nawet o 30-40%!

Eko okna – z widokiem na lepszy świat

Im wyższej jakości pakiet szybowy wypełni ramy, tym cieplejszy, cichszy i bardziej ekologiczny efekt końcowy uzyskamy. A ekologiczne okna to długoterminowa inwestycja. Troska o lepszą termoizolacyjność domu i zakup eko okna, wpłynie korzystnie na przyszłość planety, naszego portfela i komfortu – na wielu różnych poziomach.

Zakup okien jest jednak dużym wydatkiem – co zrobić jeśli przerasta domowy budżet? Wiele osób decyduje się na skorzystanie z programu Czyste Powietrze, tj. dotacji rządowych, które wspierają stawianie kolejnych kroków na drodze stworzenia w pełni bezpiecznego i ekologicznego domu.

Nowoczesna stolarka zachwyca nie tylko ze względów technologicznych i funkcjonalnych. Modne wzornictwo sprawia, że eko okna stają się niebagatelnym elementem wystroju wnętrza, a to kolejny argument za tym, że inwestycja w nowoczesne rozwiązania, które łączą estetykę i doskonałe parametry to najlepszy z możliwych wyborów.

Podsumowując – czy warto wybrać okna 3-szybowe?

Bezapelacyjnie warto! Takie pakiety to nieodzowny element budynków, w których postawiono na energooszczędność i innowacyjność. Okna trójszybowe Reveal, Morlite, czy Genesis oraz okna fasadowe ALU w systemie Star lub Superial sprawdzą się tu doskonale! Wszystkie bez trudu spełniają najwyższe standardy – posiadają idealne parametry termoizolacyjne, zapewniają domownikom ciszę i bezpieczeństwo, a także wychodzą naprzeciw trendom.

Pragmatyzm połączony z designem – czego chcieć więcej?