Biurko w pokoju dziecięcym - OknoPlus

| 15 lutego 2022 |

Pytanie jak ustawić biurko w pokoju dziecka zadaje dziś sobie każdy rodzic – zwłaszcza w obliczu tego, że dziecięcy pokój pełni aktualnie rolę sypialni, pokoju zabaw i wypoczynku, aż w końcu wirtualnej, szkolnej klasy. Zapewnienie uczniowi komfortowej przestrzeni do nauki w tak niełatwych warunkach to podstawowa kwestia, którą należy mieć na uwadze podczas rearażnowania jego prywatnej strefy. Wnikliwie wybieramy biurko, krzesło, oświetlenie, a przy tym nie wolno nam zapomnieć o ułożeniu tych elementów względem okna. W pokoju dziecka to w zasadzie kwestia priorytetowa. Zatem, co wziąć pod uwagę ustawiając biurko w pokoju dziecka, by słońce, temperatura i atmosfera były jego sprzymierzeńcem podczas codziennej nauki?

Okno i biurko w pokoju dziecka – na co zwrócić uwagę?

Biurko w pokoju dziecka to mebel, przy którym pociecha – ta starsza i młodsza – będzie spędzać całkiem sporo czasu. Ważne zatem, aby było ergonomiczne i funkcjonale, a w najlepszym przypadku rosło razem z użytkownikiem. Ideałem będzie model regulowany, ale jeśli taka opcja nie wchodzi w grę, poszukiwania warto zacząć od przymiarek. Wysokość musi być koniecznie dostosowana do wzrostu dziecka, tak, by siadając przy blacie nie garbiło się, a jego ręce mogły swobodnie spocząć na blacie. Możliwość pochylenia przestrzeni roboczej pod dowolnym kątem będzie bez wątpienia dodatkowym atutem. Istotną kwestią jest również ilość miejsca „na nogi” – musi być odpowiednio duża, aby można je było bez problemu rozprostować.

Nie zapomnij także o elementach wyposażenia, które służą do przechowywania materiałów – młodsze dzieci i nastolatkowie zazwyczaj mają mnóstwo przedmiotów, które ciężko pomieścić w jednym miejscu.

Jak ustawić biurko w pokoju dziecka, by natura pomogła mu w nauce?

Biurko w pokoju dziecka ustawia się zazwyczaj pod oknem – oprócz pełnego wykorzystania naturalnego światła, zaoszczędzisz trochę miejsca w pomieszczeniu.

Jeśli przeszklenia są skierowane na północ, powinny znaleźć się za nami, jeśli jednak mamy do czynienia z ekspozycją południową lub wschodnią, słońce będzie „zaglądało do pokoju” przez większość dnia, co niestety niekorzystnie wpłynie na komfort i wzrok dziecka. W tym przypadku zamontuj rolety lub żaluzje, albo postaw biurko prostopadle.

Wtedy przestrzeń do nauki będzie optymalnie doświetlona – ani za słabo, ani za mocno. Warto jednak zwrócić uwagę, aby uczeń samodzielnie nie zasłaniał sobie światła – praworęczne dzieci powinny mieć okno po swojej lewej stronie, a leworęczne po prawej.

Biurko w pokoju dziecka ustawione jak należy? Porozmawiajmy zatem chwilę o niezawodnej stolarce otworowej.

Okna w pokoju dziecka – ciepłe, ciche i bezpieczne

Dlaczego wysokiej jakości przeszklenia są równie ważne jak odpowiednie biurko w pokoju dziecka? Powodów jest co najmniej kilka.

Komfort akustyczny

Po pierwsze wysokiej jakości okna, zaopatrzone w doskonałe pakiety szybowe, gwarantują pełen komfort akustyczny. Nie jest tajemnicą, że w ciszy praca przebiega o wiele szybciej i efektywniej, zwłaszcza u dzieci, które rozprasza każdy najcichszy dźwięk. Szczelne okna skutecznie tłumią fale dźwiękowe – hałas z zewnątrz nie będzie już zakłócać spokoju ucznia.

Komfort termiczny

Po drugie należy wziąć na tapet komfort termiczny, czyli wybierać rozwiązania o odpowiednim parametrze Uw (rozwiązania OknoPlus mogą pochwalić się współczynnikiem na poziomie 0,7 W/m2K, co znacznie wyprzedza wymagania ustawodawcy zawarte w Warunkach Technicznych 2021) oraz optymalnym współczynniku przepuszczalności energii słonecznej. Dodajmy do tego parametr Lt na poziomie większym niż 70%, a podczas codziennych obowiązków, dziecko będzie cieszyć się nie tylko jasnymi pomieszczeniami, ale też światłem bez przekłamań barwnych.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Po trzecie, miejmy wzgląd na bezpieczeństwo. Wybierzmy szyby hartowane np. SAFEkids, które różnią się od zwykłych tafli pięciokrotnie wyższą wytrzymałością na uderzenia (a w przypadku rozbicia, odłamki szkła są niewielkie i nieostre). Na straży spokojnego snu stanie zaś okno z kontaktronami.

A skoro o bezpieczeństwie mowa, w pokoju najmłodszych warto zainwestować w jeszcze kilka ciekawych rozwiązań, które pozwolą mu bezpiecznie korzystać z okna na świat.

Więcej powietrza, więcej klarownych myśli

Skoro wiesz już, jak ustawić biurko w pokoju dziecka, nie zapomnij o jeszcze jednej istotnej kwestii. W przypadku strefy łączącej zabawę i naukę należy pamiętać o częstym wietrzeniu – więcej tlenu pomaga w skupieniu i wpływa pozytywnie na samopoczucie dziecka. Zastanawiasz się, jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie? Czynność powinniśmy powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia – jednak co zrobić zimową porą, gdy chcemy zapobiec wychłodzeniu wnętrza? Pomocne może okazać się rozszczelnienie okien.

Okna i biurko w pokoju dziecka – zestaw idealny

Biurko i okna w pokoju dziecka to nieodłączni partnerzy, którzy zadbają o jego bezpieczeństwo i komfort podczas nauki, relaksu i zabawy. Dobrze dobrany blat i odpowiednie krzesło sprawią, że miejsce pracy będzie wygodne, a nauka przyjemniejsza. Nowoczesne i ergonomiczne okna ochronią przed hałasem, zadbają o ciepło, zaproszą do wnętrz światło i obronią przed nieproszonymi gośćmi.

W takich warunkach można podbijać świat, prawda?